Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 26.11.2017

Zmiany w ordynacji wyborczej. "Nie sądzę, by przeszły w takiej formie, w jakiej zostały zgłoszone"

– Jest zbyt wiele niewiadomych, by stawiać jednoznaczne diagnozy – powiedział Jacek Łęski z TVP. Odniósł się w ten sposób do wprowadzenia zmian w ordynacji wyborczej, które zapowiedzieli politycy partii rządzącej. W audycji "Wróżenie z Faktów" temat ten skomentował także z Michał Kolanko z Rzeczpospolitej.

Likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin oraz zmniejszenie liczebności mandatów w okręgach wyborczych do rad powiatów i sejmików województw. Oto jedne ze zmian w ordynacji wyborczej, jakie chce przeprowadzić rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Obserwatorzy zauważyli, że zmiany te będą premiowały najsilniejsze partie, a także staną się zachętą do tworzenia koalicji, np. stronnictw opozycyjnych przeciwko PiS-owi. Wątpliwości dotyczące takiej możliwości ma jednak Jacek Łęski.

– To, że nowa ordynacja będzie okazją do tego typu działań, to nie znaczy, że do nich dojdzie. Istnieje jeszcze mnóstwo okoliczności, które mogą utrudnić tego typu zamiary. Mam tu na myśli odmienne pogramy, czy personalia. O tym, że nie zawsze jest to dobry pomysł przekonało się ostatnio SLD, które z powodu zawiązania koalicji z Ruchem Palikota nie dostało się do parlamentu. Dlatego uważam, że niczego nie można przesądzać – podkreślił dziennikarz.

Michał Kolanko zwrócił uwagę, że tworzenie wspólnych list może wywołać konflikt interesów wynikający z pokrywania się obszarów, gdzie poszczególne partie opozycyjne mają mocne wpływy.

– Polityka nie jest racjonalna. Gdyby była, to partie opozycyjne, przy wejściu zapowiadanych zmian, doszłyby do porozumienia i stworzyłyby szeroki front anty-pis. Poza tym sytuacja w tzw. terenie w odniesieniu do największych partii opozycyjnych, czyli PO, Nowoczesnej, PSL i SLD również może nastręczać sporo nieporozumień. Tam, gdzie jest silna PO równie mocne mogą okazać się Nowoczesna i SLD. Tak więc dojście do porozumienia w kwestii ułożenia list wyborczych może być dość skomplikowane – dodał publicysta „rzeczpospolitej”.

Ponadto Jacek Łęski i Michał Kolanko skomentowali również sytuację w Nowoczesnej po zmianie na stanowisku przewodniczącego tej partii, a także zastanowili się, czy wycofanie propozycji nominacji generalskich przez MON zakończy lub złagodzi konflikt z prezydentem Andrzejem Dudą.

Audycję Wróżenie z Faktów prowadził Łukasz Warzecha.

PAP/Polskie Radio 24/db

___________________

Wróżenie z faktów w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 26.11.17

Godzina emisji: 18.13