Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 14.12.2017

Ryszard Terlecki: wszystko wskazuje na to, że w Smoleńsku jednak coś zaszło

 Nie wierzę w przypadki; nie wierzę w katastrofę, która stała się w wyniku złej pogody czy nieprzygotowania lotniska. Wszystko wskazuje na to, że jednak coś zaszło - tak wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki skomentował w Polskim Radiu 24 słowa prezydenta Rosji Władimira Putina o katastrofie smoleńskiej.

Prezydent Rosji oświadczył w czwartek, że na pokładzie polskiego Tu-154M, który rozbił się w 2010 r. pod Smoleńskiem, nie doszło do wybuchów. "Jeśli w samolocie były wybuchy - samolot skąd wyleciał, z Moskwy? Z Warszawy - to znaczy, tam je podłożono. Czy przedostali się rosyjscy agenci i podłożyli materiały wybuchowe, czy jak? Szukajcie w takim razie u siebie" - powiedział Putin. Dodał następnie: "Nie było tam żadnych wybuchów, to zostało zbadane przez ekspertów ze strony polskiej i z rosyjskiej".

Pytany o te słowa w Polskim Radiu 24 wicemarszałek Sejmu powiedział: "Miller to przecież mówił w Polsce i cała ta rosyjska sieć wpływów to konsekwentnie podtrzymywała". Jak dodał, ma nadzieję, że komisja powołana przez ministra obrony Antoniego Macierewicza ds. ponownego zbadania przyczyn katastrofy w Smoleńsku, wiosną przyszłego roku wyjaśni w tej sprawie jak najwięcej.

Dwóch parlamentarzystów PO przechodzi do PiS

Ryszard Terlecki w rozmowie z Adrianem Klarenbachem ujawnił, że jeszcze w czwartek spotka się z dwoma senatorami: Andrzejem Misiołkiem i Leszkiem Piechotą, którzy odeszli z PO. - Mam nadzieję, że przystąpią do naszego klubu i przyłączą się do nas. Od dłuższego czasu sygnalizowali z własnej woli chęć zmiany klubu, dzisiaj będziemy to finalizowali – mówił gość Polskiego Radia 24.

Powodem odejścia parlamentarzystów, jak wyjaśniali, był sierpniowy wywiad wiceszefa PO Borysa Budki dla „Die Zeit” oraz listopadowe głosowanie nad rezolucją PE na temat sytuacji w Polsce, którą poparło sześcioro europosłów Platformy. Według Ryszarda Terleckiego parlamentarzyści przychodzą po rozum do głowy i wybierają rozsądek.- Platforma zaplątała się w jakąś wariacką obstrukcję dotyczącą wszystkiego co się dzieje w Sejmie i Senacie, co wydaje się nie mieć sensu, i zdaje się, że nie robi jakiegoś nadzwyczajnego wrażenia na wyborcach, na co pokazują sondaże. 

Ryszard Terlecki przypomniał, że do klubu PiS przystąpiło też w tym tygodniu dwoje posłów: Andżelika Możdżanowska i Zbigniew Gryglas. - Trwają jeszcze rozmowy z innymi posłami, parę osób wyraża wstępnie taką ochotę. Nie są to osoby związane z ugrupowaniem Wolność i Solidarność. Nie zdradzę jednak o kogo chodzi - zastrzegł wicemarszałek Sejmu.   

Sondaże dobre dla PiS 

- Martwię się trochę, bowiem sondaże są tak dobre, że demobilizują nas troszkę. Staramy się przekonać nasz klub i struktury w terenie żeby nie popadały w triumfalizm, żeby nie wierzyły w sondaże, ale we własną pracę i nieustanny kontakt z wyborcami – powiedział w audycji Rozmowa PR24 Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu i przewodniczący klubu parlamentarnego PiS.

W opinii przewodniczącego klubu PiS opozycja nie zgłasza alternatywnych rozwiązań - Platforma zaplątała się w wariacką obstrukcję, dotyczącą wszystkiego co się dzieje w parlamencie. To nie ma sensu i nie robi wrażenia na wyborcach, o czym świadczą sondaże. Paru innych parlamentarzystów zdradza też ochotę zmiany klubu – wskazywał Ryszard Terlecki. Potwierdzał też informację o spotkaniu z dwoma parlamentarzystami, którzy odeszli z PO i przeszli do klubu PiS. 

Rekonstrukcja rządu 

Jak podkreślał wicemarszałek Sejmu, do rekonstrukcji rządu dojdzie w styczniu. – Chciałbym, aby to była pierwsza, a nie druga połowa stycznia. Rozmowy cały czas trwają, kierownictwo partyjne będzie rekomendować pewne rozwiązania premierowi. Okres między świętami a nowym rokiem i po nowym roku to czas, w którym te ustalenia ostatecznie zostaną przyjęte – wyjaśniał gość Polskiego Radia 24.

Reforma sądownictwa

Według Ryszarda Terleckiego obecnie kluczowe jest przeprowadzenie przez parlament prezydenckich ustaw o KRS i SN. – Chcemy te ustawy przeprowadzić w tym roku i je przeprowadzimy. Wierzę, że prezydent podpisze ustawy, zrobiliśmy wszystko, by je dostosować do jego postulatów – mówił wicemarszałek Sejmu.

Wizyta premiera w Brukseli

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 wizyta premiera na szczycie w Brukseli jest ważna dla rządu, Polski i samego premiera. – Czekamy na to, co przywiezie pan premier. Nie liczę, ze zapadną jakieś rozstrzygające decyzje, tylko że Europa trochę ochłonie. Jeszcze rok temu panowało przekonanie, że nasz rząd zostanie obalony przez ulice. Nie ustąpiliśmy, sytuacja jest stabilna, a w Europie wiele się dzieje. 

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

_________________

Wszystkie rozmowy Adriana Klarenbacha w Polskim Radiu 24

 Data emisji: 14.12.2017

Godzina emisji: 16:13