Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 01.01.2018

Jaka powinna być rola religii w debacie publicznej?

2017 był rokiem pięćsetlecia reformacji. To była dobra okazja do refleksji nad tym wydarzeniem i jego znaczeniem dla historii Europy i świata. Nie brakowało wokół tego tematów sporów i dyskusji. Czy w współczesnym zsekularyzowanym świecie religia odgrywa istotną rolę, czy jest tematem zastępczym? O tym mówili w audycji W Gruncie Rzeczy Łukasz Kobeszko (portal Aleteia.pl) i Krzysztof Wołodźko („Nowy Obywatel”).

Zdaniem Krzysztofa Wołodźko istnieje resentyment do podkreślania wagi katolicyzmu aż do jego przerysowania. – Uważam, że mamy do czynienia z przerysowaniem. Sprowadzamy już wszystko do bieżącej polityki i absolutyzujemy ten spór. Jeśli dyskutujemy na płaszczyźnie świeckiego państwa, to musimy sobie postawić pytanie czy możemy stawiać jednych obywateli i ich wyznanie ponad innymi. Jeśli uważamy, że katolicyzm jest ważny, to co z protestantyzmem, który wyrasta z tego pnia i był doświadczeniem wielu polskich obywateli – mówił publicysta.

Według Łukasza Kobeszki dystans do wiernych do polityki zawsze był. – On nie zawsze jest jednak mocno artykułowany w dzisiejszych czasach. Jeśli spojrzymy na działalność Viktora Orbana, który podkreśla, że Węgry mają rząd chrześcijański, to czy rzeczywiście Węgry stały się dzięki temu państwem chrześcijańskim? Badanie wskazują, że regularnie w liturgii uczestniczy od 5 do 8 proc. wiernych. Realnym miernikiem wpływu nie są deklaracje, tylko rzeczywiste zaangażowanie wiernych – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Filip Memches.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

______________________

W Gruncie Rzeczy - wszystkie audycje

Data emisji: 01.01.2018

Godzina emisji: 20:09