Logo Polskiego Radia
migracja
migrator migrator 27.01.2010

Motyle mają nawigację: czułe na magnetyzm białko

Motyle wykrywają ziemskie pole magnetyczne dzięki białkom fotoreceptorowym - informuje „Nature”.

Motyle wykrywają ziemskie pole magnetyczne dzięki białkom fotoreceptorowym - informuje „Nature”.

Motyl monarcha (Danaus plexippus) potrafi przelecieć ponad 3 tysiące kilometrów, dzielące północ USA od Meksyku, by przezimować w tamtejszych górskich lasach - chmary motyli zimują co roku w tym samym miejscu.

Nie tylko słońce wskazuje mi drogę

Zjawisko migracji, typowe raczej dla ptaków niż owadów, starali się wyjaśnić naukowcy z University of Massachusetts Medical School. Dotychczas uważano, że migrujące tylko w dzień motyle posługują się wyłącznie słońcem.

Okazało się, że w nawigacji pomagają im dwa białka fotoreceptorowe, dzięki którym mogą wykorzystywać linie sił ziemskiego pola magnetycznego.

Nawigacja na 3 tysiące km

Naukowcy wykorzystali muszki owocowe, pozbawione własnego białka fotoreceptorowego - kryptochromu (Cry1), czułego na ultrafiolet i światło niebieskie. Zastępując to białko motylim Cry2, sprawili, że muszki ponownie zaczęły wyczuwać pole magnetyczne. Cry2 jest zbliżone budową do białek występującego u ptaków, wydaje się więc, że owadzi zmysł magnetyczny może działać podobnie jak ptasi. Wcześniej ten sam zespół dowiódł, że nawigację według Słońca umożliwiają monarchom nie ich oczy, lecz czułki.

ag, PAP