Logo Polskiego Radia
IAR
Sylwia Strzałkowska 08.06.2010

Znajomości najważniejsze. Także u wielorybów

Wieloryby nawiązują trwałe znajomości i są to związki niekoniecznie między osobnikami odmiennych płci. Do tak zaskakujących wniosków po wieloletnich badaniach doszli naukowcy z Kanady.

Wieloryby od dawna fascynują zoologów. Wiadomo na przykład, że walenie z gatunku humbaków potrafią w okresie godowym wydawać godzinami charakterystyczne odgłosy, niczym miłosne pieśni.

Teraz po 13 latach badań okazało się, że niektóre wieloryby lubią mieć znajomych. Samice kilku gatunków fiszbinowców, jeśli są w podobnym wieku, zaprzyjaźniają się nawet na sześć lat. Większą część roku spędzają osobno, migrują i rozmnażają się. Ale latem spotykają się, jakby na wakacjach spędzając czas w dobrze znanym gronie.

Co ciekawe - twierdzą naukowcy - te długie znajmości nawiązywane są tylko między zwierzętami tej samej płci, nigdy między samcami i samicami. Badacze twierdzą też, że poszczególne osobniki muszą dostosowywać się do zachowań innych. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób wieloryby odnajdują się co roku w bezkresnych oceanach. Niewykluczone, że po prostu się nawołują.


mch, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Rafał Motriuk