Logo Polskiego Radia
Trójka
Emilia Iwanicka 23.04.2013

Rodzicielstwo bliskości, czyli jak zbudować więź z dzieckiem

Spanie z dzieckiem w jednym łóżku wcale nie musi być złym pomysłem. – Bo pozwala na zbudowanie bliskości, która skutkuje lepszym kontaktem z rodzicami – mówi Anna Zdrojewska, która założenia rodzicielstwa bliskości wypróbowała w własnej rodzinie.
Rodzicielstwo bliskości, czyli jak zbudować więź z dzieckiemGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Anna Zdrojewska tłumaczy, na czym polega rodzicielstwo bliskości (Matka Polka Feministka/ Trójka)
Czytaj także

Czym właściwie jest rodzicielstwo bliskości? To filozofia zakładająca tworzenie silniej więzi między rodzicami a dzieckiem, poprzez wsłuchiwanie się w jego sygnały.W efekcie dziecko lepiej się rozwija.

Anna Zdrojewska, absolwentka studiów gender studies, dawniej mocno zaangażowana w ruch feministyczny wspomina, że na początku rodzicielstwa oczekiwała kontynuacji życia sprzed narodzin córki. - Kiedy karmiłam ją piersią czułam, że czas dla mnie będzie wtedy, kiedy ją nakarmię i odłożę. Tego czasu oczywiście było bardzo mało – opowiada rozmówczyni Joanny Mielewczyk.

Przełomem w jej życiu to było odkrycie, że tak naprawdę jej czas jest cały czas. Błędem jest odcinanie się od dziecka. - Rodzicielstwo bliskości to pewna droga, w której odpowiadamy na to, co dziecko nam mówi. Nie chodzi o to, żeby cały czas być przytulony do niego, ale żeby zbudować silną więź – mówi Anna Zdrojewska.

Największym zaskoczeniem było dla niej zalecenie spania z dzieckiem. - Wcześniej tego nie planowałam. Byłam bombardowana informacjami o tym, jakie to jest straszne i dlaczego nie wolno. Tymczasem okazało się, że tym sposobem mogłam zakończyć uciążliwe wędrówki do łóżeczka – opowiada gość Trójki.

Ważną zasadą w rodzicielstwie bliskości jest też postawienie przez matkę odpowiednich granic. -Dziecko nie może jej wejść na głowę, ale także partner nie może nadmiernie wykorzystywać tego, że np. kobieta częściej jest w domu. Nie trzeba brać wszystkiego na siebie. Zgadzam się z afrykańskim przysłowiem, że do wychowania dziecka potrzebna jest cała wioska. Dlatego matki muszą mówić czego potrzebują, a nie tylko w ciszy zaciskać zęby – dodaje Anna Zdrojewska.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. W niej więcej informacji o rodzicielstwie bliskości.

Zapraszamy także do kontaktu: matkapolka@polskieradio.pl Audycja Joanny Mielewczyk "Matka Polka Feministka" gości na antenie w każdy wtorek o godz. 16.35.