Logo Polskiego Radia
Trójka
Piotr Kowalczyk 04.03.2011

Kim jest "pani nienajcięższych obyczajów" z piosenki Genesis?

Ta i inne historie w drugiej części opowieści o piosenkach grupy Phila Collinsa. Czyta Piotr Metz.
Kim jest pani nienajcięższych obyczajów z piosenki Genesis?
Posłuchaj
  • Genesis - Abacab (historia grupy Genesis)
  • Genesis - Mama (historia grupy Genesis)
  • Genesis - That's All (historia grupy Genesis)
  • Genesis - Invisible Touch (historia grupy Genesis)
Czytaj także

Cyklu historii piosenek Genesis można słuchać przez najbliższe tygodnie od poniedziałku do czwartku w Trójce, w paśmie porannym, około godziny 7:35. W pierwszej serii historii dowiedzieliśmy się m.in., dlaczego do repertuaru Genesis nie trafiło "In the Air Tonight", mega przebój z płyty solowej Phila Collinsa.

Oto historia kolejnych 4 klasycznych piosenek Genesis:

"Abacab"

Tytułowa piosenka z albumu "Abacab" (1981) wzięła nazwę od swojej struktury, której kolejne części zespół Genesis oznaczał trzema pierwszymi literami alfabetu. W nagraniu wzięła udział sekcja dęta grupy Earth, Wind & Fire.

Tony Banks: Album "Abacab" był naszą świadomą decyzją zerwania z klasycznymi elementami brzmienia grupy Genesis. Zamiast budowania potężnego brzmienia keyboardami i melotronem próbowaliśmy poświęcić jak najwięcej czasu budowaniu dźwięku na podstawie perkusji. To była dla nas ekscytująca nowość i ten eksperyment zadziałał. Przestaliśmy używać wytartych rozwiązań, które nas ograniczały. Potrzebny był nam wstrząs. No i był nowy inżynier dźwięku, Hugh Padgham, który pracował m.in. z Peterem Gabrielem przy jego trzecim albumie. Naszym wspólnym celem była prostota brzmienia.

"Mama"

Pierwszy singiel z płyty nazwanej po prostu "Genesis" (1983) pamiętamy przede wszystkim ze złowieszczego śmiechu Phila Collinsa zainspirowanego utworem "The Message" pioniera muzyki rap Grandmastera Flasha. Wbrew pozorom tytułowa "mama" to pani "nienajcięższych obyczajów", do której wzdycha pewien nastolatek. Popularność piosenki spowodowała, że o płycie "Genesis" często się mówi "The Mama Album".

"That’s All"

Pierwszy amerykański przebój Genesis. Drugi singiel z płyty "Genesis".

Phil Collins: Kupiliśmy posesję w hrabstwie Surrey. Chodziło nam tak naprawdę o przybudówki, ale jako bonus był tam jeszcze dom. Kiedy trwała przebudowa i powstawało studio, w tym domu w salonie cały czas pisaliśmy. Tam powstały albumy "Abacab" i "Genesis".

„Invisible Touch” Jedyny amerykański numer 1 grupy. Jednocześnie najpopularniejszy singiel grupy. Ironia losu sprawiła, że piosenka spadła z pierwszego miejsca za sprawą piosenki „Sledgehammer” byłego wokalisty Genesis, Petera Gabriela.

(kow)

Aby odsłuchać wszystkich historii, wystarczy kliknąć w odpowiednie ikony dźwięku znajdujące się po prawej stronie w ramce "Posłuchaj".