Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 03.03.2018

Księstwo Warszawskie - namiastka państwa polskiego

Czy to było państwo wywalczone przez Polaków u boku Napoleona Bonapartego czy państwo kompromisowe - element nowego układu sił w Europie doby napoleońskiej?

Państwo kompromisowe zakładało równowagę między Cesarstwem Wschodu, czyli Francją i jej strefą wpływów, a Cesarstwem Północy, czyli Rosją, która ma swoją strefę wpływów, w którą Napoleon nie będzie ingerował?

Księstwo Warszawskie, bo o nim mowa, namiastka państwa polskiego, utworzone przez Napoleona z ziem zabranych przez zaborców, powstało na mocy pokoju w Tylży 7 lipca 1807 roku. Istniało osiem lat, miało swoją armię, urzędy, szkolnictwo. Pokój zawarli zwycięski Cesarz Francuzów - Napoleon Bonaparte i pokonany w boju car Rosji - Aleksander I.  

Aleksander I przegrał wojnę z Francją jako sojusznik króla pruskiego. Ale Rosja wyszła z tej wojny jako państwo, które nic nie straciło terytorialnie, ale nawet zyskało - obwód białostocki. Czy negocjacje w Tylży kończą kompromisem dwaj przyjaciele, sojusznicy, a nie niedawni wrogowie? 

Już 22 lipca 1807 roku w Dreźnie Napoleon Bonaparte nadał księstwu konstytucję. Nie była to jednak Konstytucja 3 Maja. Księstwo liczyło nieco ponad 100 tysięcy km kwadratowych, niespełna jedną dziesiątą terytorium Rzeczypospolitej przedrozbiorowej. 

W audycji mówimy o małym Księstwie wielkich nadziei na odrodzenie Polski. Dlaczego były to nadzieje niespełnione?

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 3.03.2018

Godzina emisji: 14.11

ag