Logo Polskiego Radia
PAP
Piotr Dmitrowicz 08.02.2011

Zbudowali replikę miasteczka

Obiekty są wyposażane w meble, sprzęty i urządzenia dające zwiedzającym obraz życia, pracy i wypoczynku.
Muzeum Budownictwa Ludowego w SanokuMuzeum Budownictwa Ludowego w Sanokuźr. wikipedia

Dobiega końca budowa repliki centrum galicyjskiego miasteczka w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (Podkarpackie) - poinformował dyrektor muzeum Jerzy Ginalski.

- Wznosimy ostatni z 26 obiektów, jest to dom szewca z Rybotycz. Replika centrum galicyjskiego miasteczka będzie gotowa na koniec czerwca - powiedział Ginalski. Równolegle, w odtworzonych już domostwach, trwają prace wykończeniowe. "Najbardziej pracochłonnym zajęciem jest budowa pieców. W galicyjskim centrum będzie ich 54 - poinformował dyrektor.

Projekt przewiduje rekonstrukcję centrum małego podkarpackiego miasta z drugiej połowy XIX wieku. Ma pokazać jego funkcje: społeczne, gospodarcze i kulturowe. "Nie odtwarzamy wybranego miasta. Nie jest to też przypadkowy zestaw zachowanych domów. Miasteczko ma być syntezą dawnych miasteczek, charakterystycznych dla południowo-wschodniej Polski" - podkreśla dyrektor.

Obiekty są wyposażane w meble, sprzęty i urządzenia dające zwiedzającym obraz życia, pracy i wypoczynku mieszkańców galicyjskiego miasteczka. Normalnie będą działały m.in. sklep, karczma z kręgielnią, warsztaty produkcyjne.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku powstało w 1958 roku. Na obszarze 38 ha zgromadzono około 150 obiektów charakterystycznych dla budownictwa w południowo-wschodniej Polsce. Najstarszy zabytek - chałupa z Dąbrówki koło Sanoka - pochodzi z 1681.