Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Sylwia Mróz 19.08.2014

19 dzień walk. Generalny szturm na Stare Miasto

Mimo faktu, że najcięższa artyleria zostaje skierowana na Stare Miasto, powstańcom udaje się odeprzeć ataki - tak wyglądał 19 sierpnia 1944 roku w Warszawie.
Godzina W 1 sierpnia 1944 r. Patrol porucznika Stanisława Jankowskiego Agatona z batalionu Pięść w drodze z Woli do ŚródmieściaGodzina "W" 1 sierpnia 1944 r. Patrol porucznika Stanisława Jankowskiego "Agatona" z batalionu "Pięść" w drodze z Woli do ŚródmieściaWikimedia Commons/domena publiczna/Topory
Posłuchaj
  • 19 sierpnia 1944, audycję przygotowali: Edyta Poźniak i Witold Banach we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, czytał Robert Chojecki.
Czytaj także

Grupa Reinefartha przystępuje do generalnego szturmu na Stare Miasto, do akcji wchodzi dziesięć batalionów piechoty i dwa szturmowe bataliony saperów, wsparte dużą ilością najcięższego sprzętu oraz pociąg pancerny i kanonierkę. Mimo tej potężnej siły ognia powstańcom udaje się odeprzeć ataki we wszystkich kierunkach.
W Południowym Śródmieściu po natarciu grupy bojowej gen. Rohra powstańcy wycofują się z terenu Politechniki Warszawskiej. Oddziały Golskiego zajmują parzystą stronę przy ul. Nowakowskiego.
Z liczącej ok. 550 żołnierzy grupą odsieczy pod dowództwem mjr. Alfonsa Kotowskiego "Okonia" tylko części udało się dotrzeć z Kampinosu na Żoliborz.
W okolicach Wilanowa i Wolicy przebijają się na Sadybę oddziały z Lasów Chojnowskich i Kabat. Niepowodzeniem kończy się wspólny atak oddziałów leśnych i z Sadyby na Pałac Wilanowski. Ginie dowódca grupy z Lasów Chojnowskich ppłk Mieczysław Sokołowski "Grzymała".
Po dotarciu na Sadybę oddziałów AK z Kabat rtm. Andrzej Czaykowski "Garda" organizuje batalion AK "Ryś", którego zostaje dowódcą.
Czytaj więcej w serwisie specjalnym >>>
Powstańcze kalendarium to cykl przypominający najważniejsze wydarzenia Powstania Warszawskiego. Codziennie prezentujemy wydarzenie przełomowe dla każdego dnia walk w stolicy.
IAR, sm