Polskie Radio
Section05

Powstańcze kalendarium

Powstanie Warszawskie: migracje i powroty mieszkańców do zburzonego miasta

Ogólnie można przyjąć, że 1-go sierpnia 1944 roku na terenie Warszawy, obu brzegów Wisły, mogło znajdować się około 900 tys. osób. Z kolei 17 stycznia 1945 roku możemy mniej więcej ustalić, iż na prawym brzegu Wisły przebywało około 120 tysięcy osób, które mogły powoli napływać do tej części Warszawy po zakończeniu niemieckiej okupacji. Danych na temat ludności przebywającej po powstaniu warszawskim na lewym brzegu Wisły nie posiadamy. Możemy tylko mówić o narastającej statystyce powrotów – mówi Paweł Brudek z Działu Historycznego Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  emigracja migracja Powstanie Warszawskie 1944 II wojna światowa Muzeum Powstania Warszawskiego Małgorzata Frydrych

20 września

20 września na Żoliborz przeprawia się 120 żołnierzy 6. pułku piechoty wzmacniając uchwycony przyczółek na Kępie Potockiej. Na przyczółku czerniakowskim w domu przy ul. Leszno ginie 12-letni kapral Witold Modelski, ps. Warszawiak. To najmłodszy uczestnik walk powstańczych odznaczony Krzyżem Walecznych. Warszawiak był niezwykle odważnym chłopcem. . Zaciekłe walki trwają na ulicy Wilanowskiej, Idzikowskiego i na Solcu. Część powstańców postanawia przeprawić się na prawy brzeg Wisły. Z Czerniakowa wycofuje się duża część polskich sił.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Powstanie Warszawskie