Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 14.02.2016

Władysław Herman - gamoniowaty władca, który stracił cały autorytet

Schorowany 37-latek przez przypadek objął tron Polski. Nie cieszył się dobrą opinią wśród mu współczesnych. Autorytet władcy sięgnął przysłowiowego bruku, ale za jego czasów kultura i gospodarka kwitły, a kraj rozwijał się w spokoju.
Posłuchaj
  • Książę Władysław Herman nie cieszył się poważaniem wśród sobie współczesnych. Czy słusznie? (Polscy władcy i królowie/Jedynka)
Czytaj także

O tym, że Władysław Herman objął rządy, zadecydował przypadek, gdyż od najmłodszych lat oceniano księcia bardzo srogo. Gamoń, niedołęga, łajza - tak nazywano go w wieku dziecięcym. Podobno chorował na nogi i - co było w tamtych czasach nie do pomyślenia - nie brał udziału w walkach.

Był lennikiem swojego brata Bolesława Śmiałego na Mazowszu. Kiedy Bolesław musiał opuścić kraj po zamordowaniu biskupa Stanisława, otworzyła się szansa dla drugiego królewicza. Choć królewskiej korony nie odzyskał.

Cykl specjalny
chrzest witraż FREE_1200_660.jpg
1050 lat chrześcijaństwa w Polsce

Książę Władysław I Herman, ojciec Bolesława Krzywoustego, przez swoje małżeństwa stworzył sojusze, które zagwarantowały państwu bezpieczeństwo zewnętrzne na ponad 20 lat. Kiedy miał objąć władzę, wygonił żonę i wziął ślub z księżną czeską Judytą, aby w ten sposób zabezpieczyć południową granicę.

W czym pomógł polskiemu księciu święty Idzi? Dlaczego syn Władysława Hermana dostał przydomek Krzywousty? Jak poradził sobie z możnowładcą Sieciechem, szarą eminencją polskiego dworu, i dlaczego tolerował jego romans ze swą drugą żoną Judyta Marią? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Polscy władcy i królowie

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: dr Marek Klat (koordynator projektu Nowy poczet władców Polski)

Data emisji: 13.02.2016

Godzina emisji: 23.36

ag/mk