Logo Polskiego Radia
Jedynka
Emilia Iwanicka 05.04.2013

Dynastia Romanowów: wielcy reformatorzy i potężne caryce

400 lat temu na carskim tronie zasiadł pierwszy przedstawiciel tej rodziny i rozpoczął porządkować kraj po kilkunastoletnim okresie "wielkiej smuty”. Sto lat później Rosja była już europejskim mocarstwem, a kolejny władca – Piotr I nie bez przyczyny został nazwany "Wielkim”.
Portret carycy Katarzyny IIPortret carycy Katarzyny II Wikipedia/Public Domain
Posłuchaj
  • Tadeusz Cegielski o czterech wiekach panowania Romanowów (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Czytaj także

W 1613 r. Michał Romanow został wybrany na cara Wszechrusi przez Sobór Ziemski złożony z mieszczan i szlachty rosyjskiej, kończąc tym samym okres tzw. Wielkiej Smuty, trwający od śmierci cara Fiodora Rurykowicza (1598).
- W czasie smuty wiele wybitnych rodów ubiegało się o tron rosyjski. W tym Wazowie i polska magnateria. Stąd takie postacie jak Dymitr Samozwaniec, czyli rzekomo cudownie odnaleziony syn cara. Rola Romanowów polegała na tym, żeby pozyskać sobie elitę bojarską i koronować Michała I na cara Rosji, tym samym wprowadzając spokój – mówił w "Naukowym zawrocie głowy” prof. Tadeusz Cegielski (Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego).
Michał w czasie koronacji miał tylko 17 lat, a wejście na tron było bardzo trudnym zadaniem. - Bo najpierw trzeba było usunąć polską załogę, która strzegła Kremla. To bardzo dramatyczne wydarzenia, które do dziś są odkopanym toporem wojennym miedzy dwoma narodami – mówił gość radiowej Jedynki.

>>> Informacje i ciekawostki historyczne znajdziesz w serwisie HISTORIA
Oblicze Rosji zmienił zasadniczo car Piotr I, który reformował właściwie wszystko, od administracji, przez armię, po obyczaje, w tym wprowadzając przymusowe strzyżenie bojarskich bród. - Nie zdążył wyznaczyć swojego następcy, dlatego na tronie zasiadła jego żona, z pochodzenia chłopka, zaradna, ale raczej o niskich walorach intelektualnych Katarzyna I – tłumaczył prof. Tadeusz Cegielski.
Kiedy wygasła męska linia tego rodu, Rosjanie musieli odwołać się do swoich… niemieckich kuzynów. I tak kolejno aż do 1917 r. władzę w Petersburgu sprawowali carowie i caryce, w których żyłach z trudem szukać czystej, rosyjskiej krwi.
Panowanie kobiet na tronie w Petersburgu wcale nie okazało się klęską dla kraju. Wystarczy wspomnieć takie caryce jak Anna, Elżbieta, a później Katarzyna II. Ostatni car Mikołaj II, z żoną i dziećmi, został rozstrzelany w lipcu 1918 przez bolszewików.
"Naukowy zawrót głowy” prowadziła Katarzyna Kobylecka. Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której więcej ciekawostek na temat dynastii Romanowów. (ei)