Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 30.04.2013

Biseksualność to dezorientacja? Wszystko o orientacjach seksualnych

Orientacja seksualna może przysporzyć w równym stopniu radości, co i smutku. O różnych ich rodzajach, jak i zaburzeniach wokół nich rozmawialiśmy w ostatnim odcinku audycji „Kochaj się”.
Biseksualność to dezorientacja? Wszystko o orientacjach seksualnychGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Wszystko o orientacjach seksualnych - rozmowa Ewy Wanat i dra Andrzej Depko (Kochaj się/ Jedynka)
Czytaj także

Mamy, jak podkreśla seksuolog, wyłącznie trzy orientacje seksualne: heteroseksualna, oznaczająca ukierunkowanie emocji i popędu w stosunku do osoby o odmiennej do naszej płci, homoseksualna, oznaczająca ukierunkowanie emocji i pociągu seksualnego na osobników tej samej płci, co nasza oraz biseksualna, oznaczająca, że nasze emocje i popęd będą kierunkowane w różnym stopniu na obydwie płci. O ile orientacje hetero i homoseksualna są dosyć jasne w rozróżnieniu, to biseksualność może mieć różne odcienie i różny stopień nasycenia. – Przybiera ona bogactwo różnych form w siedmiostopniowej skali od zera do 6 – mówi dr Andrzej Depko.

Jak przypomniała Ewa Wanat często słyszymy powszechny pogląd, zgodnie z którym wszyscy jesteśmy biseksualni. – To nieprawda – odpowiada krótko seksuolog. Słuchacze na początku audycji zapytali czy orientacja seksualna jest nam dana od urodzenia czy można na nią wpłynąć lub ją zmienić? – Zarówno orientacja, jak i tożsamość płciowa są rzeczami wrodzonymi – mówi dr Depko. Orientacja, która kształtuje się jeszcze w okresie życia płodowego, jest zakodowana w naszych centrach seksualnych w mózgu. – Zwykle informacja zawarta w tych centrach ujawnia się, gdy wchodzimy w okres dojrzewania, gdy budzi się nasz popęd seksualny – dodaje seksuolog.

Specjalista podkreśla, że nie mamy na orientację seksualną żadnego wpływu. Nie można się zarazić homoseksualizmem, jak również nie można się go pozbyć poprzez terapie reparacyjne. Każdy może się powstrzymać od zachowań seksualnych, co nie znaczy, że pozbyliśmy się naszych zachowań seksualnych. – Orientacja jest czymś stałym i niezmiennym – podkreśla dr Depko. Możemy ten stan akceptować albo wypierać, ale nie jesteśmy go w stanie zmienić.

W internecie istnieje ruch, który próbuje stworzyć czwartą orientację seksualną, którą miałaby być aseksualność. – Osoby optujące za tą orientacją nie do końca orientują się w istocie zagadnienia, bowiem aseksualność oznacza brak ukierunkowania popędu seksualnego i emocji. Jest to zaburzenie – tłumaczy dr Depko.

Posłuchaj całej rozmowy na temat orientacji seksualnych.