Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Sylwia Mróz 18.12.2012

Dlaczego Majowie nie wierzą w koniec świata?

Gwatemalscy potomkowie Majów oskarżyli rząd i biura turystyczne o wykorzystywanie ich mitologii i kalendarza dla zysków.
Maska Majów w Muzeum Antropologii w mieście MeksykMaska Majów w Muzeum Antropologii w mieście MeksykWolfgang Sauber (User:Xenophon)/Wikimedia Commons

- Nasza tradycja i kultura jest wykorzystywana jedynie dla zysków materialnych. Ani rząd, ani biura turystyczne nie mówią prawdy o naszym kalendarzu i cyklach czasu – mówi Felipe Gomes, przywódca Majów ze wspólnoty Oxlaljuj Ajpop.

Kilka produkcji pełnometrażowych oraz filmów dokumentalnych koniec świata 21 grudnia 2012 roku wykorzystało jako temat przewodni. Ministerstwo Kultury Gwatemali wykorzystało ten dzień na masową imprezę, która odbędzie się pod znakiem „końca świata”. Rząd spodziewa się, że będzie w niej uczestniczyło co najmniej 90 tys. osób.

Zdaniem lidera Majów tego typu potraktowanie sprawy jest okazem braku szacunku wobec kultury Majów. Jak podkreśla Gomez, jedyne czego możemy się spodziewać z końcem 2012 roku to koniec cyklu w kalendarzu Majów, ale w żadnym wypadku koniec świata.

- Nowy cykl w kalendarzu Majów oznacza duże zmiany w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym, zachowując przy tym harmonię i balans pomiędzy ludzkością a naturą – mówi przywódca Majów.

Ponad połowa ludności Gwatemali, liczącej niecałe 15 milionów, należy do grup etnicznych, wywodzących się od Majów.

Sylwia Mróz z Meksyku, polskieradio.pl

>>>Poznaj Meksyk - zobacz serwis Koniec świata według Majów>>>