Logo Polskiego Radia
Czwórka
Emilia Iwanicka 14.03.2013

Czas już pomyśleć o odkładaniu na emeryturę

Tak naprawdę na rozpoczęcie oszczędzania nigdy nie jest za wcześnie. Jednak mając około 30 lat powinniśmy już poważnie i świadomie zacząć myśleć przyszłej emeryturze – radzą goście "Poranka OnLine”.
Maciej Grudkowski i Tomasz JaroszekMaciej Grudkowski i Tomasz Jaroszek PR/Wojciech Kusiński

Maciej Grudkowski z firmy ANG Inwestycje i Ubezpieczenia podkreśla, że o emeryturze myśleć trzeba zawsze. – Bo im wcześniej zaczniemy odkładać z myślą o przyszłości, tym większy kapitał możemy zgromadzić – mówi.
Tyle, że dla młodych ludzi tak odległa perspektywa może nie być wystarczającą motywacją. – Problem polega na tym, że ciężko przez pierwsze lata cokolwiek zauważyć. Skarbonka rośnie symbolicznie i trzeba zrozumieć, że to oszczędzanie jest ważne w dłużej perspektywie – mówi Tomasz Jaroszek z portalu Bankier.pl.
Czy pieniądze odkładane w ZUS i OFE wystarczą, żeby mieć dobrą emeryturę? - Raczej trzeba być przygotowanym, że to będą niskie emerytury i mogą nie wystarczyć nawet na codzienne wydatki. Dlatego powinniśmy jednak myśleć o gromadzeniu czegoś dodatkowego na przyszłość – radzi Maciej Grudkowski.
Tomasz Jaroszek przyznał natomiast, że nie boi się o istnienie ZUS, bo on przetrwa wszystko. - Ale w OFE już tak nie ufam. Mamy kolejne propozycje zmian w OFE, jeśli więc można przy nich coś robić, to różnie może być tymi pieniędzmi – tłumaczy.
Jak wobec tego odkładać na emeryturę? Eksperci radzą na początek uczciwie policzyć, ile wydajemy i ile zarabiamy. – Warto też zastosować zasadę, że najpierw płacimy sobie. Czyli nie odkładam dopiero, jak mi zostanie na koniec miesiąca, ale robię to na początku, kiedy jeszcze mamy pieniądze – mówi Tomasz Jaroszek.
- Każdy mówi, że ma mało pieniędzy. Spotykałem się z wieloma takimi klientami i zawsze po wnikliwiej analizie okazywało się, że jest z czego odłożyć. Na Zachodzie przyjęło się , że każdy powinien odkładać na inwestycje długoterminowe 10 proc. tego, co pozostaje mu po zapłaceniu wszystkich zobowiązań – dodaje Maciej Grudkowski.
Na początek warto otworzyć konto oszczędnościowe, żeby wyrobić w sobie nawyk oszczędzania. A jak inwestować dalej i skuteczniej? O tym można usłyszeć w nagraniu audycji. Zapraszamy.
(ei)

Audycja powstała przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Więcej informacji znajdziesz na stronie "Bezpieczne finanse".