Logo Polskiego Radia
Trójka
Anna Borys 11.02.2014

Odwrócona hipoteka: tracisz co najmniej 50 proc. wartości mieszkania

Korzystając z renty dożywotniej i odwróconej hipoteki musisz się liczyć, że stracisz co najmniej 50 proc. wartości nieruchomości. Czy to się opłaca?
Przyszli emeryci nie mogą liczyć tylko na ZUS czy OFEPrzyszli emeryci nie mogą liczyć tylko na ZUS czy OFEGlowimages.com

Średnia wartość emerytury w Polsce wynosi 2000 zł. To niewiele. Dlatego nie widzi fakt, że wiele osób szuka sposobu na dodatkowe pieniądze. Jednym z rozwiązań jest renta dożywotnia i odwrócony kredyt hipoteczny.

Renta dożywotnia a odwrócony kredyt

Głośno się mówi o dwóch rozwiązaniach. Warto wiedzieć czym się różnią. – Odwrócona hipoteka nie jest obecnie dostępna na rynku, bo nadal brakuje rozwiązań prawnych – wyjaśnia Bartosz Turek z Lion's Bank. – Istotną ceną tego produktu jest także fakt, iż prawo własności do mieszkania przechodzi na bank dopiero w momencie śmierci właściciela, lub 12 miesięcy po tej dacie – dodaje. To pozwala spadkobiercom rościć sobie prawo do mieszkania.

Inaczej jest w przypadku dożywotniej renty. Instytucje obecnie mogą oferować taki produkt na podstawie Kodeksu Cywilnego. – Prawo własności do nieruchomości przechodzi na instytucję w momencie podpisania umowy – ostrzega ekspert.

Czy to się opłaca?

W obu przypadkach należy się liczyć ze znacznymi kosztami. – W ramach wypłacanych pieniędzy klient ma szansę dostać maksymalnie 30 proc. do 50 proc. wartości nieruchomości – wylicza Bartosz Turek.

Nowe prawo niebawem

Rząd wraca do tematu odwróconych hipotek i odwróconego kredytu hipotecznego. Te rozwiązania są bardzo potrzebne. Obecnie wielu emerytów podpisuje bardzo niekorzystne dla siebie umowy w zamian za dodatkowe środki na emeryturę. Rząd powinien zająć się sprawą w najbliższym czasie.

Więcej o sprawie dowiesz się słuchając audycji "Bardzo Ważny Projekt". W materiale również jakie firmy zatrudniają.

abo