Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Kamińska 21.07.2011

Niemcy i Francja porozumiały się w sprawie Grecji

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy przez ponad sześć godzin rozmawiali o tym, co zrobić z greckim zadłużeniem.
Niemcy i Francja porozumiały się w sprawie Grecjifot. PAP/EPA/MAURIZIO GAMBARINI
Galeria Posłuchaj
  • Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
Czytaj także

O porozumieniu poinformowano w nocy, po zakończeniu wielogodzinnych negocjacji w Berlinie. Angela Merkel i Nicolas Sarkozy przez ponad sześć godzin rozmawiali o tym, co zrobić z greckim zadłużeniem. W spotkaniu w Berlinie brał też udział szef Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet.

Na razie nie wiadomo jednak na czym dokładnie polega porozumienie. Niemieckie media przypominają, że Berlin i Paryż spierały się m.in. o zakres udziału sektora prywatnego w nowym greckim pakiecie. Europejski Bank Centralny odrzucał zaś wszystkie propozycje, które oznaczałyby uznanie Grecji za kraj niewypłacalny.

Szczyt eurogrupy

Pomoc finansowa dla Grecji, pogrążonej w kryzysie, to będzie główny temat szczytu przywódców strefy euro w Brukseli (początek ok. godz. 13.00).

Wiele wskazuje na to, że na spotkaniu padnie konkretna suma wsparcia dla władz w Atenach - mówi się o 100 miliardach euro.

Decyzja o pomocy dla Grecji jest kluczowa, by kryzys nie zdestabilizował sytuacji w strefie euro, nie pogrążył jeszcze bardziej Portugalii i Irlandii i nie rozlał się na przykład na Hiszpanię, czy Włochy. Tymczasem eurogrupa przez wiele miesięcy nie mogła uzgodnić szczegółów pakietu pomocowego dla Grecji. Stąd apel przewodniczącego Komisji Europejskiej. - Apeluję do przywódców, by wykazali się europejską odpowiedzialnością - tak mówił wczoraj Jose Barroso i przestrzegał przed negatywnymi konsekwencjami w przypadku braku porozumienia. - Nie należy mieć złudzeń. Sytuacja jest bardzo poważna i wymaga rozwiązania. Jeśli go nie będzie odczujemy to w każdym zakątku Europy i poza nią. Liderzy muszą zasiąść do stołu i powiedzieć co mogą zrobić, a nie tylko czego nie są w stanie zrobić. Euro to wielkie osiągnięcie, nie możemy tego zlekceważyć, bo historia ostro nas osądzi - podkreślił szef Komisji.

Nocne uzgodnienia Francji i Niemiec dają nadzieję, że porozumienie na szczycie będzie, bo głównie te dwa kraje spierały się o szczegóły drugiego pakietu finansowego dla Grecji.

Szczyt bez Polski

W szczycie eurogrupy nie weźmie udziału Polska, która wprawdzie nie przyjęła jeszcze wspólnej waluty, ale która kieruje teraz pracami Unii. Warszawa początkowo zabiegała o to, by uczestniczyć we wszystkich spotkaniach strefy euro. Tłumaczyła że te decyzja mają wpływ na całą Unię, ale nie było na zgody - głównie Francja nie chce dopuszczać do swego grona państw spoza eurogrupy.

agkm