Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Aneta Hołówek 15.04.2013

Na przedsiębiorców czeka jeszcze 6 mld zł z UE

Rusza ogólnopolska kampania, która ma pomóc przedsiębiorcom wykorzystać ostatnie środki z unijnej perspektywy finansowej 2007-2013. Do rozdysponowania zostało jeszcze 6 mld zł
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneSylwia Mróz/PR

Polscy przedsiębiorcy wciąż mogą jeszcze pozyskać 6 mld zł w ramach ostatnich unijnych dotacji i kredytów okresu 2007-2013. Rusza ogólnopolska kampania informacyjna, która ma pomóc w wykorzystaniu tych pieniędzy. Ma ona być odpowiedzią na kryzys.
Organizatorami akcji są m.in.: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Związek Banków Polskich, Krajowa Izba Gospodarcza, Krajowy Punkt Kontaktowy Programu UE na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP). Honorowy patronat nad przedsięwzięciem obejmują minister gospodarki Janusz Piechociński oraz Komisja Europejska.

- Uruchamiana dzisiaj kampania ma wesprzeć przedsiębiorców poprzez szybki dostęp do informacji o ostatnich środkach unijnych z tej perspektywy finansowej. Chcemy pomóc polskiemu biznesowi w wykorzystaniu dostępnych środków do ostatniego euro. Ma to szczególne znaczenie obecnie, w czasie spowolnienia gospodarczego - powiedział wicepremier.

Według szacunków Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na przedsiębiorców czekają jeszcze prawie trzy miliardy złotych z funduszy strukturalnych. Do tego należy dodać kolejne trzy miliardy złotych w formie preferencyjnych instrumentów zwrotnych z Programu ramowego UE na rzecz konkurencyjności innowacji (CIP). Informacja i możliwość bezpośredniego kontaktu z ekspertami odpowiedzialnymi za skuteczną dystrybucję tych środków do beneficjentów ma wesprzeć przedsiębiorców w pokonaniu spowolnienia gospodarczego. Środki te, w razie braku zainteresowania polskich przedsiębiorców, zostaną zwrócone do unijnej kasy, ze stratą dla całej polskiej gospodarki.

- Z naszych dotychczasowych doświadczeń i analiz wynika, że realna możliwość wykorzystania funduszy z budżetu nowej perspektywy UE, nastąpi dopiero za 1-1,5 roku po jej rozpoczęciu. Oznacza to, że powstaje pewna luka, w której podaż środków inwestycyjnych może być ograniczona. Dlatego takie znaczenie mają fundusze dostępne z obecnego budżetu UE – podkreślił Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Ostatnie konkursy dotacyjne dla przedsiębiorców, w ramach programów operacyjnych, wdrażanych przez PARP, zostaną ogłoszone lub przeprowadzone w drugim kwartale bieżącego roku i zakończą się do września.
- W tym roku ogłaszamy jedenaście konkursów w ramach samego tylko programu Innowacyjna Gospodarka. Wśród nich dotacje na projekty o wysokim stopniu innowacyjności (4.4), które cieszyły się największym zainteresowaniem biznesu spośród wszystkich działań unijnych w Polsce. Będą też konkursy na inicjowanie działalności innowacyjnej, wsparcie eksportu oraz projektów e-biznesowych. W czerwcu zaś ruszy nowy, koinwestycyjny fundusz pożyczkowy dla spółek w fazie wczesnego rozwoju - efekt ubiegłorocznych konsultacji z rynkiem - powiedziała Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Kampania będzie realizowana w okresie od 15 kwietnia do 28 czerwca br.

materiały prasowe, bk