Logo Polskiego Radia
Trójka
Paula Golonka 11.09.2013

Unia Europejska staje w obronie kredytobiorców

– Musimy czytać umowy, bo nikt nas nie zwolni z brania odpowiedzialności za to, co podpisujemy – apeluje dr Przemysław Barbrich, dyrektor Związku Banków Polskich.
Unia Europejska staje w obronie kredytobiorcówGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Czy banki rzetelnie informują o kredytach hipotecznych? (Magazyn Europejski/Trójka)
Czytaj także

Ochrona osób kupujących mieszkanie na kredyt to jeden z problemów, którymi zajął się Parlament Europejski. Z myślą o konsumentach Parlament zamierza ograniczyć ryzyko osób, które wzięły kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub innej nieruchomości.
Wprowadzony będzie obowiązek dokładnego informowania kupujących o faktycznych kosztach transakcji i wszelkich zagrożeniach spłaty pożyczki. Służyć temu ma jednolity europejski formularz, obowiązujący we wszystkich bankach Unii. Wprowadzony zostanie zakaz nakładania kar za wcześniejszą spłatę kredytu.
Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli mówi, że najważniejsza sprawa, na którą narzekają Europejczycy to brak dokładnego informowania klientów o kosztach transakcji i o zagrożeniach spłaty pożyczki.
Stanisław Brzeg-Wieluński, redaktor naczelny miesięcznika finansowego "Bank” uważa, że banki w zbyt małym stopniu edukują klientów, powinny bardziej namawiać ich do rzetelnego czytania umów. – To że UE staje po stronie klientów, to oczywiście lepiej dla nas jako dla konsumentów, uproszczone procedury prawne mogą stworzyć standard, który ludziom ułatwi życie. Natomiast zarzuty, że jest to konieczne, ponieważ banki świadomie masowo wprowadzają klientów w błąd, nie mają uzasadnienia – przekonuje rozmówca Kuby Strzyczkowskiego.
Z kolei Małgorzata Roter, miejski rzecznik konsumenta w Warszawie zauważa, że nawet jeżeli klienci dokładnie przeczytają umowę, to w większości przypadków będą mieli trudności z właściwą interpretacją czy pełnym zrozumieniem poszczególnych przepisów.
W audycji wypowiadali się także: Roman Sklepowicz, prezes Stowarzyszenia Poszkodowanych przez Systemy Bankowe, prof. Wojciech Gasparski z Centrum Etyki Biznesu Akademii Leona Koźmińskiego.

Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus.

(pg)