Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 16.11.2013

Powstanie styczniowe: wymierna pomoc Poznania i Wielkopolski

Nie ograniczała się ona do wysyłania ochotników i zbiórek pieniędzy. Z poznańskiego poszły walczyć oddziały powstańcze, a niektóre stoczyły zwycięskie bitwy np. pod Ruszkowem, w której dowodził Józef Alojzy Seyfried, pomocnik handlowy z Poznania.
Obraz Juliusza Kossaka Bitwa pod IgnacewemObraz Juliusza Kossaka "Bitwa pod Ignacewem"Wikipedia/PD

Pod koniec marca 1863 roku prezydent policji w Poznaniu Edmund von Baerensprung donosił swojemu zwierzchnikowi w Berlinie: "Nieustannie od połowy lutego  trwa odpływ  młodych ludzi z Poznania do Królestwa". Policjant-dygnitarz nie napisał swojemu zwierzchnikowi, że zdarzało się, iż całe klasy gimnazjalne uciekały do powstania.

Powstanie styczniowe - serwis specjalny >>>

W Poznaniu powstał m.in. tajny komitet pomocy, nazywany od nazwiska inicjatora Komitetem Działyńskiego, jednego z najbogatszych i najbardziej zasłużonych Polaków w Wielkopolsce. Jan Kanty Działyński zaprosił do niego znanych przedstawicieli poznańskiej arystokracji w tym hrabiego Rogera Raczyńskiego, Władysława Niegolewskiego i Aleksandra Gutrego.

Kronika Powstania Styczniowego - posłuchaj poprzednich odcinków >>>

Komitet zajmował się zbieraniem pieniędzy na powstańcze cele, wysyłaniem broni i amunicji walczącym partyzantom oraz tworzeniem powstańczych oddziałów. Wysłał do Królestwa Polskiego trzy oddziały, 1500 ochotników. Ostatecznie sam Działyński zagrożony aresztowaniem przez przyłączył się do bezpośredniej walki zbrojnej. Walczył w oddziale Edmunda Taczanowskiego, a po klęsce pod Ignacewem 8 maja 1863 schronił się we Francji.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Kronika Powstania Styczniowego w Jedynce  we wtorki po godz. 23.10 i w niedziele po godz.15.00, od stycznia do końca grudnia 2013 roku. Autorzy: Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.

tj