Logo Polskiego Radia
IAR
Martin Ruszkiewicz 07.09.2012

Nie żyje Leszek Drogosz, "Czarodziej ringu"

W nocy z czwartku na piątek w wyniku nawrotu choroby nowotworowej zmarł Leszek Drogosz - trzykrotny mistrz Europy w boksie oraz zdobywca brązowego medalu igrzysk w Rzymie.
Na zdjęciu archiwalnym bez daty, Leszek Drogosz, bokserski trzykrotny mistrz Europy i brązowy medalista igrzysk w Rzymie w 1960 roku.Na zdjęciu archiwalnym bez daty, Leszek Drogosz, bokserski trzykrotny mistrz Europy i brązowy medalista igrzysk w Rzymie w 1960 roku.PAP/CAF-ARCHIWUM
Posłuchaj
  • Leszek Drogosz wspominał przed laty początki swojej kariery, która zaczęła się dzięki Feliksowi Stammowi
  • Jak wspomina Andrzej Janisz, dziennikarz Polskiego Radia, jeden medal olimpijski nie oddaje klasy Leszka Drogosza
  • Rywalizację Drogosza z Marianem Kasprzykiem przypomina Lucjan Olszewski, dziennikarz i komentator, były redaktor naczelny miesięczników "Boks" i "Bokser"
  • Leszka Drogosza wspomina Lucjan Olszewski
Czytaj także

Leszek Drogosz urodził się 6 stycznia 1933 roku. Był jednym z najlepszych polskich pięściarzy, który nie miał jednak szczęścia do najważniejszej imprezy w boksie amatorskim czyli igrzysk olimpijskich.

Mimo, że trzykrotnie był olimpijczykiem to tylko raz - w Rzymie w 1960 roku udało mu się zdobyć medal - brązowy. W kategorii półśredniej przegrał w półfinale po kontrowersyjnym werdykcie sędziowskim, z reprezentantem ZSRR Jurijem Radoniakiem. Jak wspomina Andrzej Janisz, dziennikarz Polskiego Radia, ten jeden medal olimpijski nie oddaje jego klasy.

Wcześniej w Helsinkach 1952 odpadł w ćwierćfinale, a w Melbourne 1956 przegrał pierwszą walkę z późniejszym mistrzem olimpijskim - Władimirem Jengibarianem. Liczył jeszcze na złoto podczas igrzysk w Tokio, ale tym razem przegrał rywalizację o prawo występu olimpijskiego z Marianem Kasprzykiem, któremu udało się to o czym Drogosz marzył przez całą karierę, gdyż w Japonii wywalczył złoty medal olimpijski.

Leszek Drogosz był za to bezkonkurencyjny na mistrzostwach Europy. Z trzech startów w tej imprezie przywiózł 3 tytuły mistrzowskie. Był też ośmiokrotnie mistrzem Polski. Po raz pierwszy w 1953 roku, a po raz ostatni - 14 lat później. Podczas swojej długoletniej kariery stoczył 354 walki, z których wygrał aż 340.

Przez ekspertów uznanawany jest za jednego z najlepszych zawodników w historii polskiego boksu oraz najlepiej wyszkolonego technicznie polskiego pięściarza. Sympatię kibiców najlepiej oddaje jego sportowy przydomek - "Czarodziej ringu".
W 1989 roku Drogosza wybrano najlepszym sportowcem Polski 1953 roku, gdyż ten Plebiscyt Przeglądu Sportowego, po raz pierwszy i ostatni w swojej historii odwołano, a laureata wybrano dopiero po 36 latach.
Oprócz kariery bokserskiej ma za sobą także przygodę z filmem. Grał m.in. w "Bokserze" Juliana Dziedziny, oraz w filmach Andrzeja Wajdy: "Polowanie na muchy" i "Krajobraz po bitwie".

IAR, mr