Martin Ruszkiewicz 26.10.2013

Ekstraklasa: Widzew Łódź - Cracovia. Widzew dobrze zaczął, a skończył fatalnie

W pierwszym piątkowym meczu 13. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy Widzew Łódź przegrał na własnym boisku z Cracovią 1:3 (1:2).
Dawid Nowak (L)Dawid Nowak (L)PAP/Grzegorz Michałowski
  • Wojciech Stawowy (trener Cracovii) po meczu z Widzewem Łódź (IAR)
  • Mariusz Rybicki (Widzew Łódź) po meczu z Cracovią (IAR)

- Gramy u siebie i to Cracovia musi dostosować się do naszego stylu gry - mówił przed piątkowym meczem trener Widzewa Rafał Pawlak. Jego podopieczni okazali się jednak bardzo gościnni i przegrali z krakowskim zespołem 1:3.
W pierwszej połowie gospodarze skupili się na defensywie i czekali na okazję do kontrataku i na błąd przeciwnika. Błędu doczekali się szybko. W 13. minucie przed polem karnym Cracovii do piłki wystartowali obrońca gości Milos Kosanovic i napastnik gospodarzy Eduards Visniakovs. Pierwszy potknął się i spóźnił z interwencją powodując upadek rywala. Po tym zagraniu prowadzący spotkanie Bartosz Frankowski podyktował jedenastkę, choć przyjezdni przekonywali arbitra, że całe zdarzenie miało miejsce przed polem karnym. Jedenastkę na gola zamienił Mariusz Rybicki.
Później długimi momentami gospodarze całą jedenastką bronili się na własnej połowie. Cracovia grała piłką, wymieniała mnóstwo podań na niewielkiej przestrzeni, lecz nie mogła przedostać się w bezpośrednie sąsiedztwo bramki Macieja Mielcarza. W 36. minucie doprowadziła jednak do wyrównania, a w zdobyciu gola pomógł golkiper Widzewa. Mielcarz źle obliczył lot piłki po rzucie wolnym wykonanym przez Vladimira Boljevica i dał się uprzedzić Damianowi Dąbrowskiemu, który, będąc tyłem do bramki, z ośmiu metrów głową trafił do siatki.
Sześć minut później goście objęli prowadzenie. Z lewej strony w pole karne Widzewa wbiegł z piłką Dawid Nowak, zwodem położył na murawie Jakuba Bartkowskiego i precyzyjnym strzałem prawą nogą zdobył drugiego gola dla Cracovii.
Trener Widzewa jeszcze przed przerwą musiał zdjąć z boiska kontuzjowanego Veljko Batrovica. W przerwie dokonał kolejnej zmiany. Na drugą połowę na boisko nie wyszedł już Mielcarz, którego między słupkami zastąpił Maciej Krakowiak. Rezerwowy bramkarz gospodarzy czyste konto zachował przez niewiele ponad kwadrans. W 61. minucie Saidi Ntibazonkiza z lewej strony boiska płasko dośrodkował w pole karne, gdzie Dawida Nowaka uprzedził Kevin Lafrance. Stoper Widzewa wślizgiem posłał piłkę do własnej bramki i ustalił wynik meczu na 3:1 dla Cracovii.

Widzew Łódź - Cracovia Kraków 1:3 (1:2)
Bramki:
1:0 Mariusz Rybicki (14-karny), 1:1 Damian Dąbrowski (36-głową), 1:2 Dawid Nowak (42), 1:3 Kevin Lafrance (61-samobójcza).
Żółta kartka - Widzew Łódź: Krystian Nowak, Marcin Kaczmarek. Cracovia Kraków: Sławomir Szeliga, Damian Dąbrowski, Vladimir Boljevic.
Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Widzów 3 000.
Widzew Łódź: Maciej Mielcarz (46. Maciej Krakowiak) - Jakub Bartkowski, Kevin Lafrance, Jonathan de Amo Perez, Marcin Kaczmarek - Aleksejs Visniakovs (68. Alex Bruno), Povilas Leimonas, Krystian Nowak, Veljko Batrovic (38. Princewill Okachi), Mariusz Rybicki - Eduards Visniakovs.
Cracovia Kraków: Krzysztof Pilarz - Sławomir Szeliga, Mateusz Żytko, Milos Kosanovic, Adam Marciniak - Sebastian Steblecki (90+2. Bartłomiej Dudzic), Damian Dąbrowski, Rok Straus (81. Łukasz Zejdler), Vladimir Boljevic, Saidi Ntibazonkiza - Dawid Nowak (87. Przemysław Kita).