Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Jaremczak 05.01.2014

Spoglądaj w niebo! W 2014 roku niezwykłe zjawiska astronomiczne

Pierwsze niezwykłe zjawiska astronomiczne będzie można zaobserwować już za kilka tygodni. Pod koniec stycznia Księżyc zbliży się bardzo do Ziemi, dzięki czemu zobaczymy go jeszcze większego.
KsiężycKsiężycGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Gracjana Kalicka fizyk z Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu w woj. zachodniopomorskim o Super księżycu (IAR)
  • Gracjana Kalicka fizyk z Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu w woj. zachodniopomorskim o zbliżeniu Księżyca do Wenus (IAR)
  • Gracjana Kalicka fizyk z Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu w woj. zachodniopomorskim o deszczu meteorów (IAR)
Czytaj także

Super Księżyc będzie można zobaczyć 30 stycznia oraz 12 lipca, 10 sierpnia i 9 września.

Warto obserwować Srebrny Glob, gdyż znajdzie się w bardzo bliskiej odległości kilka planet z naszego Układu Słonecznego. I tak: 21 lutego Księżyc zbliży się do Saturna. 26 lutego zbliży się do Wenus, która jest trzecią co do jasności ciałem niebieskim. Obok jasnego Księżyca będzie można bardzo łatwo ją odnaleźć. Zjawisko będzie dostrzegane gołym okiem, nad ranem. Ponownie Księżyc zbliży się do Saturna 21 marca i 17 kwietnia, w te dni należy obserwować niebo od godz. 23.

Wieczorem 6 lipca będzie można obserwować zbliżenie Księżyca i Marsa. 15 sierpnia dojdzie do zbliżenia dwóch planet Wenus i Jowisza.
- Oprócz rojów meteorów, które cyklicznie możemy obserwować, czeka nas też unikatowe wydarzenie astronomiczne związane z kometą 209P/LINEAR - mówi Gracjana Kalicka fizyk z Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu w woj. zachodniopomorskim. 24 maja Ziemia zbliży się materiału wyrzuconego przez tę kometę, co zaowocuje obfitym deszczem meteorów. Spodziewać się możemy w ciągu godziny nawet 400 spadających gwiazd. - Ameryka Północna to najlepsze miejsce do obserwacji tego zjawiska - informuje Kalicka.
Najbliższy cykliczny rój meteorów Orionidów można zaobserwować już 21 stycznia. Kolejne to: Leonidy 17 listopada i Geminidy 14 grudnia.
W tym roku będą cztery zaćmienia: dwa Słońca i dwa Księżyca, ale żadne z nich nie będzie widoczne w Polsce.

IAR/asop

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH