Logo Polskiego Radia
IAR
Marta Kwasnicka 20.03.2015

Rozpoczyna się astronomiczna wiosna

Jej przyjście zwiastują powroty bocianów z Afryki, słoneczne dni i coraz wyższe temperatury. Po wyjątkowo łagodnej zimie rozpoczyna się astronomiczna wiosna.
Wiosna to czas zmian, także tych znacznie poważniejszych, niż pogodoweWiosna to czas zmian, także tych znacznie poważniejszych, niż pogodowe http://pixabay.com/Estellina
Posłuchaj
  • Zaczyna się astronomiczna wiosna - IAR / Michał Dydliński (2)
  • Zaczyna się astronomiczna wiosna - IAR / Michał Dydliński (1)
Czytaj także

Karol Wójcicki z planetarium Centrum Nauki Kopernik przypomina, że dziś mamy tak zwaną równonoc wiosenną, czyli moment, w którym zrównuje się dzień z nocą. Wieczorem Słońce w czasie swojej podróży po ekliptyce przekroczy tak zwany punkt Barana, rozpoczynając astronomiczną wiosnę. Dzień będzie się jeszcze wydłużał, aż do przesilenia letniego w czerwcu.

Innym pojęciem jest natomiast wiosna termiczna. Klimatolog Michał Kowalewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wyjaśnia, że możemy o niej mówić wówczas, gdy średnia dobowa temperatura przekracza 5 stopni Celsjusza. Na przyjście wiosny termicznej przyjdzie nam jeszcze poczekać, bo obecnie średnia temperatura jest jeszcze poniżej tego progu. 

W pierwszych dniach wiosny sprawdzi się przysłowie "w marcu jak w garncu". Sobota będzie jeszcze dość ładna i ciepła, natomiast na niedzielę synoptycy prognozują pogorszenie pogody i kilkustopniowe ochłodzenie. Z kolei początek tygodnia znowu ma być słoneczny, a we wtorek temperatury mogą nawet przekraczać 10 stopni Celsjusza.

(IAR)