Logo Polskiego Radia
PAP
Marta Kwasnicka 20.04.2015

Komórki serca potrafią się zregenerować po zawale

Naukowcom udało się skłonić komórki serc myszy do niemal całkowitej regeneracji. Dotyczyło to także serc dojrzałych osobników.

O osiągnięciu informuje czasopismo „Nature Cell Biology”.

W przeciwieństwie do innych komórek ciała, np. krwi, włosów czy skóry, komórki serca – kardiomiocyty – tracą zdolność do regeneracji na bardzo wczesnym etapie życia organizmu. To właśnie dlatego niewydolność mięśnia sercowego jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci na świecie.

Naukowcy z Instytutu Nauki Weizmanna (Izrael) zaproponowali rozwiązanie, które może pomóc. Dzięki serii eksperymentów na gryzoniach badacze ustalili, że proces regeneracji komórek serca zależy od współpracy dwóch białek – Neureguliny 1 (NGR1) i receptora ERBB2.

ERBB2 przekazuje komórce wiadomości ze świata zewnętrznego. Jest dobrze zbadany, bo bierze udział w procesie rozwoju komórek rakowych. Jak się okazuje, ma także wpływ na serce.

- Zbyt mała lub zbyt duża ilość ERBB2 wywiera destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie serca – podkreśla koordynator przedsięwzięcia prof. Eldad Tzahor. Jednak krótkotrwała aktywacja receptora ERBB2 pozwala na regenerację zniszczonych komórek sercowych. Właśnie w taki sposób naukowcy w ciągu kilku tygodni zdołali odbudowali mięśnie sercowe u myszy po zawale.

Naukowcy planują kontynuować badania nad wykorzystaniem receptora ERBB2 w regeneracji komórek sercowych, bo mają nadzieję, że w przyszłości podobną terapię będzie można zastosować u ludzi.

(ew/PAP/EurekAlert)