Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 12.02.2009

Widzimy "Kosmiczny Świt"

Kosmologiwe z Durham rekonstruują początki najstarszych galaktyk.

Kosmologowie z Instytutu Kosmologii Obliczeniowej Uniwersytetu w Durham wykonali model przedstawiający tworzenie się pierwszych galaktyk we Wszechświecie.

„Kosmiczny świt” rozpoczął się, kiedy pozostałości po eksplozji pierwszych potężnych gwiazd, jakie powstały na początku historii Wszechświata, zaczęły formować się w pierwsze galaktyki. Specjaliści z Durham obliczyli też, jak te pierwsze galaktyki wyglądają dzisiaj i gdzie są po 13 miliardach lat swojej wędrówki.

Naukowcy mają nadzieję, że ich ustalenia pozwolą również na lepsze zrozumienie funkcjonowania czarnej materii, która stanowi ok. 80 proc. masy Wszechświata. To dlatego, że grawitacja, którą wytwarza czarna materia, gra dużą rolę właśnie podczas tworzenia się galaktyk. Zdaniem kosmologów z Durham, gaz jest rozciągany przez grawitację ciemnej materii, na skutek tego nagrzewa się i emituje promieniowanie, przekształcając się w nowe gwiazdy.

“Obecność czarnej materii jest kluczowym składnikiem podczas tworzenia się galaktyk – bez niej nie byłoby nas tutaj” – mówi kierujący badaniami specjalistów z Durham Alvaro Orsi.

Jak powstał model? „Dajemy komputerowi dane na temat tego, co sądzimy o tworzeniu się pierwszych galaktyk, i patrzymy, co on nam pokazuje. Potem testujemy prawdziwość jego modelu, obserwując tworzenie się prawdziwych galaktyk w kosmosie” - wyjasnia Orsi.

Badania naukowców z Durham opublikowane zostały najnowszym numerze Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

(fw)