Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 13.10.2008

Chińska kaligrafia na listę UNESCO?

Chińska kaligrafia stała się kandydatem do wpisania na listę UNESCO.

Chińska kaligrafia została zgłoszona do wpisu na listę Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Taką informację podała agencja Xinhua z Chin.

Chińczycy słyną z zamiłowania do eleganckiego i estetycznego wyglądu pisma. Kaligrafię traktują na równi z innymi dziedzinami sztuki. Już w II wieku po Chrystusie Cai Young w jednym ze swoich dzieł zawarł wskazówki, jak właściwie zajmować się kaligrafią. Mimo upływu wieków podejście do sztuki ładnego i wyraźnego pisma nie zmieniło się - zmianie uległy tylko jej techniki. Na początku ryto znaki na kościach, w kamieniu czy na bambusowych deszczułkach. Aby pięknie pisać, tabliczki posypywano piaskiem. Później chińskie znaki kreślono na jedwabiu, a kiedy wynaleziono papier, pisano po nim tuszem. Dziś Chińczycy coraz częściej posługą się długopisem lub komputerem. Pomimo to kaligrafia nadal cieszy się dużą popularnością. Praktykuje i studiuje ją kilkadziesiąt milionów Chińczyków. Dzieła, które powstają, są cennymi okazami dla kolekcjonerów.

Czy Chińska Kaligrafia zostanie wpisana na listę Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO, dowiemy się w 2009 roku. Do tej pory z kultury chińskiejna liście tej umieszczono operę Kun Qu. Ta najstarsza opera jest nadal wystawiana i cieszy się popularnością. Na liście UNESCO znajduje się także sztuka gry na guqin, jednej z odmian cytry.

Karolina Dziewulska