Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 29.10.2009

Kosmiczna szkatułka

Teleskopy przyjrzały się jednemu z najbardziej widowiskowych obiektów na niebie półkuli południowej.

Gromady gwiazd to jedne z najpiękniejszych obiektów we Wszechświecie. Jedna z najbardziej wyróżniających się, Kappa Crucis, znajduje się niedaleko Krzyża Południa w konstelacji Krzyża. Ostatnio serię fotografii zrobiły tej gromadzie Teleskop Hubble’a i ESO – Europejskie Obserwatorium Południowe.

Kappa Crucis w katalogu NGC otrzymała numer 4755, nazywana jest także „Szkatułką” ze względu na swoje różnokolorowe gwiazdy (głównie błękitne i pomarańczowe). Jest tak jasna, że widać ją nieuzbrojonym okiem. Teraz zwróciły na nią swoje zwierciadła teleskopy Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) a także Teleskop Hubble’a. Na najnowszych zdjęciach „Szkatułka” prezentuje całe swoje wielobarwne piękno.

Teleskopy nie pracują jednak tylko po to, aby dostarczać nam estetycznych wrażeń. Gromady otwarte składają się z tysięcy gwiazd utrzymywanych w zbitce przez grawitację. Ponieważ wyewoluowały one z tego samego gazu, ich skład chemiczny i wiek są zbliżone. Dlatego właśnie gromady stanowią znakomity materiał badawczy dla astronomów zgłębiających ewolucję gwiazd.

NGC 4755 znajduje się w obszarze gęstym od gwiazd. Kolejne fotografie prezentują gromadę w jej otoczeniu, a następnie prezentują serię zbliżeń na samą gromadę. Na zdjęciach wyraźnie widać bladoniebieskie i czerwone gwiezdne giganty, które wchodzą w skład „Szkatułki”. Każda z najjaśniejszych gwiazd jest przeciętnie 15-20 razy większa od naszego Słońca, te najsłabiej widoczne na zdjęciu Hubble’a mają z kolei około połowę masy naszej gwiazdy.

NGC 4755 znajduje się około 6400 lat świetlnych od Ziemi. Można ją podziwiać z półkuli południowej.

(fw)