Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 03.06.2008

PIKNIK: Biologicznie, genetycznie, paleontologicznie

Chcesz dowiedzieć się, co to jest technika PCR, jak zmieniał się sposób prezentacji zebranych skamieniałości, jak wyglądają zaloty pająków, albo poczuć się jak jeden z nich, tkając swoją własną sieć? Zapraszamy na Piknik Naukowy Polskiego Radia.

Jeśli boisz się pająków, przyjdź na stoisko Instytutu Biologii Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Podczas Pikniku przekonasz się, że zwierzęta te nie są takie straszne, jak Ci się wydaje. Zobaczysz najbardziej okazałe pająki krajowe i egzotyczne, dowiesz się, które okazy są chronione. Poznasz strategie życiowe tych zwierząt i różnorodność ich budowy. Poznasz ich najbardziej intymne tajemnice – rytuały godowe. – Na naszym stoisku będą mikroskopy, wszystko będzie można zobaczyć z bliska – mówi Marzena Stańska z Instytutu Biologii Akademii Podlaskiej. Każdy, kto przybędzie na stoisko, będzie mógł zobaczyć, jak pająki budują swoje sieci. Dzieci będą mogły wziąć udział w zabawie „Utkaj swoją sieć”.

Wszystkich zainteresowanych genetyką na swoje stoisko zaprasza Zakład Biologii Molekularnej Roślin, Uniwersytetu Warszawskiego. Goście poznają szczegóły techniki PCR i wezmą udział w namnażaniu fragmentów kwasu DNA. Gospodarze stoiska zaprezentują także metodę, która m.in. pozwala w prosty sposób oddzielić ziarnka maku od popiołu. Przybyli na stoisko goście wezmą udział w przygotowaniu żelu agarozowego oraz nanoszeniu na niego cząsteczek białka i próbek DNA. Goście dowiedzą się także o hodowli tkanek in vitro.

Ciekawą prezentację o skamieniałościach zorganizuje natomiast Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk. Goście zobaczą na niej, jak zmieniał się sposób prezentacji okazów. Każdy, kto przyjdzie na stoisko Instytutu, będzie mógł zobaczyć, jak najnowsza technika służy naukowcom do popularyzowania zbiorów paleontologicznych. Dzięki mikroskopom skaningowym, goście będą mogli zobaczyć zebrane okazy pod bardzo dużym powiększeniem. Atrakcją będą także trójwymiarowe rekonstrukcje czaszek dinozaurów, powstałe dzięki zastosowaniu tomografii komputerowej o bardzo wysokiej rozdzielczości.

(sż)