Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 25.08.2008

Sroka też się rozpoznaje

Samoświadome są nie tylko ssaki.

Rozpoznawanie siebie było dotychczas uznawane za umiejętność, która posiadały tylko nieliczne ssaki. Teraz okazuje się, że własne odbicie w lustrze potrafią rozpoznać także ptaki, a dokładniej – sroki.

Stawia to pod znakiem zapytania funkcje, jakie do tej pory przypisywaliśmy korze nowej. Samoświadoma sroka nawet jej nie posiada!

U ludzi umiejętność rozpoznania własnego odbicia w zwierciadle pojawia się około 18 miesiąca życia, dokładnie wtedy, kiedy dziecko zaczyna przejawiać pierwsze oznaki społecznych zachowań. Ale samoświadome są też niektóre zwierzęta. To, czy dane stworzenie jest w stanie się rozpoznać w lustrze, sprawdzane jest podczas specjalnych testów. W ich trakcie na zwierzęciu robi się wyraźny znak, umieszczony np. pomiędzy oczami, a zatem w takim miejscu, które dane zwierze jest w stanie dostrzec tylko przeglądając się w lustrze.
Przetestowano już setki zwierząt. Wśród samoświadomych znalazły się m.in. cztery gatunki małp, azjatyckie słonie i delfiny butlonose. Jak widać, same ssaki. Srokom, które testowano w ostatnim badaniu, na gardle przyklejano żółte, czerwone lub czarne kropki. I aby ją dostrzec lepiej, sroki eksponowały przed lustrem własną szyję.

Helmut Prior z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie, który przebadał sprytne ptaki, stwierdził, że samo uczucie posiadania czegoś na szyi nie niepokoił srok. Dopiero, kiedy ptaki oglądały się w lustrze, zaczynały ocierać swoje szyje – widoczny znak, że kolorowe znamię było dla nich problematyczne. Te ze srok, które otrzymały czarne naklejki, nie podejmowały z kolei żadnych działań.

Jak dotąd uważaliśmy, że za procesy związane ze samoświadomością odpowiada kora nowa. Ptaki nie posiadają jej jednak w ogóle, chociaż, jak podkreśla z kolei Franz de Waal z Emory University w Atlancie, sroki to ptaki, które dysponują całkiem sporym mózgiem. Frankfurccy autorzy artykułu o samoświadomości srok, jaki ukaże się w PLoS, twierdzą, że możliwość rozpoznawania się w lustrze może być wynikiem konwergentnego rozwoju ssaków i ptaków, podczas którego obydwa typy zwierząt rozwinęły podobne umiejętności, chociaż zawdzięczają je różnym częściom mózgu.

Filip Wyrozumski

Na podstawie: New Scientist