Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 28.08.2008

Lato Tajemnic: Białe Konie

Czym są Białe Konie? Co oznaczają?

Jak powstały Białe Konie? Dlaczego przetrwały setki lat? Co oznaczają? To tylko kilka pytań z wielu, które nie od dziś zadają naukowcy z całego świata.

Białe konie to geoglify czyli naskalne rysunki, o rozmiarze większym niż 4 metry. Znajdują się one na angielskich wzgórzach nieopodal miejscowości Uffington. W przeszłości było ich 24. Dziś widocznych jest tylko 8. Dla turystów powstał specjalny szlak, pośród łąk. Trasa liczy około 70 mil czyli blisko 100 kilometrów. Rysunki najlepiej widoczne są z lotu ptaka, wtedy ukazane jest całe piękno wapniowych skały na tle soczystej zieleni. Z bliska geoglify nie wyglądają tak atrakcyjnie - zamazują się ich kształty, a kontury są niedostrzegalne. Biały Koń z Uffington to najbardziej popularny i najczęściej odwiedzany spośród ocalałych naskalnych obrazów. Wyryty został na kredowym wzgórzu obok zamku. Jego długość to 112 metrów.

Mimo wielu przeprowadzonych badań nie wiadomo kto i kiedy stworzył Białe Konie. Anglicy od wieków opowiadają o nich legendy. To one są jednym z najbardziej znanych źródeł informacji. Pierwsza z legend związana jest z bitwą, w której Anglicy walczyli z Duńczykami. Doszło do niej w maju 860 roku pod Uffington. Walka nie była łatwa. Zwycięstwo odniesiono dopiero po czternastu dniach heroicznej walki. Wojskami angielskimi dowodził król Alfred, który rozkazał wyrzeźbić Białego Konia na upamiętnienie trudnej, a zarazem zwycięskiej walki. Inna legenda związana jest z postacią świętego Jerzego. Dzisiejszy patron Anglii nieopodal Uffington walczył ze smokiem. Biała plama, przedstawiająca zwierzę, miała powstać z krwi zabitego smoka. Niektórzy uważają, że „wymalowanym” zwierzęciem jest właśnie smok. Według opowiadania to otruta krew smoka sprawiła, że w białych miejscach nic nie urosło. Wokół Smoczego Wzgórza, nazwanego tak od wspomnianego wydarzenia, powstały kanały, którymi spływała krew zabitego smoka. Trzecia legenda mówi, że Biały Koń został wyryty z rozkazu Hengista Saskiego ponieważ dowódca słynął z jeżdżenia na białym rumaku. Jego zamiłowanie zaowocowało naskalnym rysunkiem na jednym ze wzgórz.

Według przeprowadzonych badań archeolodzy datują powstanie Białych Koni na drugie tysiąclecie przed Chrystusem czyli na epokę brązu i żelaza. Fakt ten potwierdzają znalezione w okolicy geoglifów monety z tego okresu. Rzetelniejszych i bardziej naukowych informacji o nich nie posiadamy. Ich przeszłość ciągle jest tajemnicza i niejasna. Może z czasem Białe Konie odkryją swój sekret skrywany od tysięcy lat.

Karolina Dziewulska