Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 11.12.2009

Marsjański metan z wnętrza planety?

Nowa hipoteza zwiększa szanse na znalezienie życia.

Metan wykryty na Marsie powstał prawdopodobnie we wnętrzu samej planety - wynika z najnowszych badań. Nowa hipoteza teoretycznie zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia tam śladów życia.

Do tej pory istniały trzy teorie dotyczące pochodzenia metanu na Marsie. Pierwsza mówiła o powstaniu tego gazu w wyniku procesów geologicznych. Druga wskazywała na metan jako produkt organizmów żywych. Zgodnie z trzecią teorią metan przybył niejako z kosmosu - zrodził się w wyniku uderzeń meteorów.

Naukowcy z londyńskiego Uniwersytetu Imperial wykluczyli jednak tę hipotezę: ich zdaniem metanu jest na Marsie za dużo, a uderzeń meteorów - za mało. Poza tym gaz ten rozkłada się po czasie, a ponieważ jego obecność jest stała oznacza to, że jest on produkowany na bieżąco.

Autorzy publikacji mówią, że działają jak Sherlock Holmes i eliminują powoli wszystkie fałszywe hipotezy. Teraz bardziej prawdopodobne wydaje się, że na Marsie może istnieć życie. Informacji na ten temat dostarczą europejskie i amerykańskie misje planowane na przyszłą dekadę.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)