Logo Polskiego Radia
PAP
Marta Kwasnicka 03.12.2010

Zła pogoda także na Jowiszu

Jeden z pasów w atmosferze Jowisza zmienia kolor. To oznacza duże zamieszanie pogodowe, na przykład burze amoniaku!
Jowisz i ZiemiaJowisz i Ziemiaźr. wikipedia

Kilka miesięcy temu jeden z pasów Jowisza, tzw. Południowy Pas Równikowy (SEB - South Equatorial Belt), zmienił barwę z brązowej na białą, teraz jednak zaczyna odzyskiwać swój pierwotny kolor. Dodatkowo w listopadzie na tym położonym na południe od równika pasie miłośnik astronomii Christopher Go z Filipin zaobserwował jasną plamę.

Własnie dlatego na Jowisza skierowano wielkie teleskopy naziemne: podczerwony IRTF, 10-metrowego Kecka II i 8-metrowy Gemini, wszystkie działające na wyspie Manua Kea na Hawajach. Na podstawie wykonanych nimi obserwacji naukowcy sądzą, że pas w atmosferze zaczyna odzyskiwać kolor.

Co pewien czas Południowy Pas Równikowy na Jowiszu staje się całkowicie biały - stan ten trwa od roku do trzech lat. Proces pojaśnienia naukowcy próbują wyjaśnić następująco: białe chmury składają się z lodu amoniakowego, gdy wznoszą się wyżej, przesłaniają widok niższych, brązowych chmur. Podobne zachowanie tego pasa w atmosferze Jowisza znane jest od początku XX wieku.

W tym samym czasie gdy pojaśniał Południowy Pas Równikowy, zmieniła się inna struktura w atmosferze Jowisza. Ciemniejszą czerwoną barwę przybrała Wielka Czerwona Plama, olbrzymia burza trzykrotnie przewyższająca rozmiarem średnicę Ziemi. Możliwe, że i ona ponownie wróci do jaśniejszego odcienia czerwieni.

(ew)