Logo Polskiego Radia
PAP
Marta Kwasnicka 03.03.2011

Wykształcenie obniża ciśnienie

Dłużej trwająca edukacja zmniejsza ryzyko nadciśnienia tętniczego krwi i otyłości - informuje pismo "BMC Public Health".
Wykształcenie obniża ciśnienie

Już wcześniej naukowcy zaobserwowali, że osoby lepiej wykształcone rzadziej chorują na serce. Teraz analiza, dokonana przez zespół prof. Erica Loucksa z Brown University (USA), wskazuje, że może to mieć związek z niższym ciśnieniem tętniczym oraz takimi czynnikami ryzyka jak otyłość, palenie i picie.

Dane pochodziły z badania Framingham Offspring Study. 30-letnia obserwacja objęła 3 890 osób, podzielonych na 3 grupy - z wykształceniem podstawowym (12 lub mniej lat), średnim (13 do 16 lat) i wyższym (17 i więcej lat). Obliczono przeciętne ciśnienie skurczowe dla 30-letniego okresu. W przypadku kobiet z niższym wykształceniem ciśnienie krwi było o 3,26 mmHg wyższe niż u kobiet z wyższym wykształceniem. U mężczyzn różnica była mniejsza - 2,26 mmHg.

Najbardziej wykształceni mężczyźni mieli niższy indeks masy ciała (BMI), mniej palili i pili alkoholu niż niewykształceni. Wykształcone kobiety też były szczuplejsze i mniej paliły, natomiast piły więcej napojów wyskokowych, niż ich mniej wykształcone rówieśnice.

Jak piszą autorzy, osoby gorzej wykształcone pracują zwykle w zawodach, w których poziom stresu jest bardzo wysoki, wymagania duże, a poziom kontroli nad tym, co się robi - niski.

Z kolei kobiety z niższym wykształceniem są bardziej narażone na depresję i częściej zostają samotnymi matkami, mieszkają raczej w ubogich dzielnicach, a poziom ich dochodów jest zwykle niski.

(ew/pap)