Logo Polskiego Radia
IAR
Marta Kwasnicka 27.05.2011

Na Księżycu tyle wody, co w morzu

Na Księżycu może być sto razy więcej wody, niż wcześniej sądzono. Wskazują na to najnowsze badania księżycowej gleby.
KsiężycKsiężycfot. Wikipedia

Wszystko zaczęło się od misji Apollo 17 w 1972 roku. - Hej! Mamy glebę! Jest pomarańczowa - mówili wtedy astronauci, którzy pobrali z Księżyca ponad sto kilogramów gleby.

Teraz badacze znaleźli w dobrze zachowanych kryształkach ślady dużych ilości wody. To zaskakujące. Księżyc prawdopodobnie powstał po uderzeniu ogromnego obiektu w Ziemię; oderwał się jako część naszej planety. Wtedy jednak wysokie temperatury uniemożliwiłyby zgromadzenie się większych stężeń wody.

- Ale nasze badania wskazują, że na Księżycu są rejony gdzie wody jest sporo - mówi autor badań, profesor Alberto Saal współpracujący z NASA. Dodaje, że sam jest zdziwiony, bo jego badania wyraźnie przeczą najważniejszej teorii dotyczącej powstania Księżyca. A argumenty są dość silne, bo zgodnie z wyliczeniami na Księżycu może być tyle wody, ile w Morzu Śródziemnym.

Wyniki badań publikuje prestiżowy tygodnik naukowy Science.

Już prowadzone na przestrzeni ostatnich kilku lat badania powierzchni Srebrnego Globu sugerowały, że jest tam więcej wody niż przypuszczaliśmy. Sonda LCROSS "zbombardowała" nawet zacieniony krater i znalazła w nim... lód. Najnowsze badania to kolejny dowód.

(ew,iar)