Logo Polskiego Radia
IAR
Sylwia Mróz 18.07.2011

Wytresowane bakterie konserwują zabytki

To nie science fiction, lecz rzeczywistość.
sxc.husxc.hu
Posłuchaj
  • Bakterie konserwujące zabytki - relacja Marka Lehnerta z Rzymu (IAR)
Czytaj także

O wytresowanych bakteriach, które pomagają konserwatorom zabytków watykańskiemu dziennikowi "L'Osservatore Romano" opowiada włoski mikrobiolog Giancarlo Ranalli. Nie wszystkie bakterie są takie same. Są takie, które powodują poważne choroby, ale są także bakterie, które pomagają człowiekowi, zauważa watykański dziennik, przedstawiając włoskiego mikrobiologa jako ich "tresera".

Profesor Ranalli ustalił, że do usuwania substancji, których używano kiedyś do odklejania od ścian fresków, doskonale nadają się mikroorganizmy z gatunku Pseudomonas. Przygotowanie ich do akcji polega na karmieniu ich wcześniej wodą z domieszką substancji, którą mają usunąć. Po odebraniu im tego pożywienia na 12 godzin bakterie są tak głodne, że z niebywałą prędkością rzucają się na freski. Robią to w sposób niezwykle dokładny, nie szkodząc w najmniejszym stopniu malowidłu.

W tych dniach bakterie "pracują" w kościele Świętych Młodzianków w Walencji i w krużgankach Camposanto w Pizie. W najbliższym czasie wypróbowane zostaną na Łotwie i w Grecji.

sm