Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 23.08.2011

Sztuczna skóra zatrzyma pocisk

Naukowcy opracowali sztuczną skórę, która jest nie do przebicia. Pajęcze proteiny można wprowadzić do ludzkiej skóry. Wtedy nie będziemy musieli bać się pocisków.
Sztuczna skóra, która zatrzyma pocisk
Naukowcy opracowali sztuczną skórę, która jest nie do przebicia. Wszystko dzięki mleku genetycznie zmodyfikowanych kóz, które zawiera te same proteiny, co pajęcza sieć.
Po wysuszeniu, z protein tych tworzy się nici, a których następnie tka się materiał. Jest 10 razy mocniejszy niż stal. Proteiny mogą być wprowadzone do skóry człowieka, gdzie, zdaniem naukowców, staną się tak mocny, że zatrzymają nawet pocisk.
Holenderska badaczka Jalila Essaidi nazywa tkaninę "pajęczym jedwabiem" (spidersilk). Projekt nazwany został '2.6g 329m/s' za ciężarem i szybkością pocisku z broni kalibru 22. Taki pocisk nie pokona "jedwabiu". Essaidi pracuje dla holenderskiego Forensic Genomics Consortium. Chce wprowadzić pajęcze proteiny do ludzkiej skóry zamiast znajdującej się tam zwykle keratyny.
Pierwszym krokiem jest stworzenie w laboratorium zmodyfikowanej o pajęcze proteiny ludzkiej skóry. To zajmuje 5 tygodni. Wideo pokazuje, że taka skóra radzi sobie z pociskami.
Wyniki nie są jeszcze doskonałe, ale cel jest jasny: człowiek, który pociskom się nie kłania.

Wszystko dzięki mleku genetycznie zmodyfikowanych kóz, które zawiera te same proteiny, co pajęcza sieć.

Po wysuszeniu, z protein tych tworzy się nici, z których następnie tka się materiał. Jest 10 razy mocniejszy niż stal. Proteiny mogą być wprowadzone do skóry człowieka, gdzie stają się tak mocne, że zatrzymają nawet pocisk (zobacz wideo).

Holenderska badaczka Jalila Essaidi nazywa tkaninę "pajęczym jedwabiem" (spidersilk). Projekt nazwany został '2.6g 329m/s' za ciężarem i szybkością pocisku z broni kalibru 22. Taki pocisk nie pokona "jedwabiu". Essaidi pracuje dla holenderskiego Forensic Genomics Consortium. Chce wprowadzić pajęcze proteiny do ludzkiej skóry na stałe zamiast znajdującej się tam zwykle keratyny.

Pierwszym krokiem jest stworzenie w laboratorium testowej ludzkiej skóry zmodyfikowanej o pajęcze proteiny. To zajmuje pięć tygodni. Wideo pokazuje, że taka skóra radzi sobie z pociskami.

Wyniki nie są jeszcze doskonałe, ale cel jest jasny: człowiek, który pociskom się nie kłania.

(ew)

(Próby na strzelnicy w drugiej połowie filmu)

tagi: