Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Wittenberg 12.01.2012

Wielka zagadka rozwiązana. Skąd się wzięła supernowa?

Przez cztery dekady naukowcy próbowali dowiedzieć się, jaka gwiazda była tzw. przodkiem supernowej z Obłoku Magellana. To kluczowa wiedza dla badań wszechświata.

Naukowcy z NASA po czterdziestu latach badań odkryli pochodzenie supernowej, która rozbłysła w Obłoku Magellana. Ich zdaniem wywołała ją nie jedna gwiazda, lecz dwie.

Naukowcy badali SNR 0509-67.5, supernową typu la, przy pomocy aparatury naziemnej, a później także teleskopem Hubble'a. To dzięki niemu ustalili, że supernowa ma nietypowe pochodzenie - okazało się, że powstała ona w wyniku zderzenia dwóch białych karłów.

- Przypadek SNR 0509-67.5 może być uzasadniony tym, że dwa białe karły orbitowały wokół siebie ciaśniej i ciaśniej, dopóki nie zderzyły się i eksplodowały - piszą naukowcy.

Poszukiwania przodków supernowych typu la było kluczową kwestią w astrofizyce ostatnich dekad. Problem nabrał szczególnego zanczenia w ubiegłym dziesięcioleciu, kiedy tego typu supernowych zaczęto używać jako narzędzi do pomiaru rozszerzającego się wszechświata. 

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

NASA, wit