Logo Polskiego Radia
IAR
Gabriela Skonieczna 01.03.2012

Raka można wyleczyć, ale Polacy się nie badają

Kobiety w Polsce częściej umierają na raka płuca niż z powodu nowotworu piersi - wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Centrum Onkologii w Warszawie.
Raka można wyleczyć, ale Polacy się nie badająGlow Images/East News

Profesor Witold Zatoński podkreślił, że o ile u mężczyzn spada liczba zachorowań na raka płuca, od 3 lat u kobiet w średnim i starszym wieku właśnie nowotwór płuca jest najczęstszą nowotworową przyczyną zgonu.

Polacy nie robią badań

Doktor Joanna Didkowska z warszawskiego Centrum Onkologii uważa, że poważnym problemem w naszym kraju jest to, że Polacy nie chodzą na badania profilaktyczne. Zaledwie 40 procent kobiet zgłasza się na mammografię, a 30 procent wykonuje cytologię.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Profesor Witold Zatoński zwraca uwagę, że lekarze potrafią coraz lepiej leczyć nowotwory. W przypadku raka jądra niezależnie od stopnia zaawansowania choroby są stuprocentowe szanse na wyleczenie.

Ponad 300 tys. chorych

Z raportu wynika, że mężczyźni najczęściej chorują na nowotwory płuca, jelita grubego, gruczołu krokowego, pęcherza moczowego i żołądka. U kobiet najwięcej zachorowań jest na raka piersi, jelita grubego, trzonu macicy, jajnika i szyjki macicy.

Według szacunków co roku na raka w Polsce ponad 150 tysięcy osób dowiaduje się o swojej chorobie nowotworowej, a ponad 90 tysięcy umiera z tego powodu. Z chorobą nowotworową żyje 320 tysięcy pacjentów.

gs