Logo Polskiego Radia
IAR
Gabriela Skonieczna 22.03.2012

Światowy Dzień Wody. "Dostęp do wody równa się brak głodu"

Blisko miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku wody. Codziennie 6 tysięcy dzieci umiera w wyniku chorób wywołanych przez brak dostępu do czystej wody.
Światowy Dzień Wody. Dostęp do wody równa się brak głoduGlow Images/East News

ONZ dwadzieścia lat temu ogłosiła 22 marca światowym dniem wody, a dwa lata temu uznała dostęp do czystej wody i sanitariatów za jedno z podstawowych praw człowieka.

Polska Akcja Humanitarna jest jedną z organizacji, które starają się zapewnić dostęp do wody mieszkańcom tych rejonów świata, gdzie jej najbardziej brakuje. Szefowa PAH Janina Ochojska powiedziała, że projekty wodne stopniowo stały się priorytetem organizacji.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

- Dostęp do wody równa się brak głodu. Widzimy to wyraźnie po naszych doświadczeniach w Sudanie Południowym, gdzie wybudowaliśmy 100 studni a kolejne 100 wyremontowaliśmy. Widzimy jak zmniejszyła się ilość niedożywionych dzieci. Ludzie którzy mieszkają w wioskach gdzie są studnie mogą uprawiać warzywa, rośliny. Beneficjentki naszych programów rolniczych mogą sprzedawać na targu warzywa i dzięki temu opłacić szkołę dla swoich dzieci - podkreśliła szefowa PAH.

Polska Akcja Humanitarna buduje także studnie głębinowe w Somalii, ale są to dużo trudniejsze inwestycje, bo studnia musi mieć głębokość około 300 metrów - mówi Janina Ochojska.

Bój o studnie w Autonomii Palestyńskiej

Monika Korowajaczyk Sujkowska koordynuje działania PAH w Autonomii Palestyńskiej. Mimo trudnej sytuacji politycznej projekty wodne PAH są realizowane.

Polska Akcja Humanitrarna odbudowywała też starożytne cysterny na wodę w beduińskiej wiosce poza strefą Gazy, część z nich została zniszczona przez izraelskie wojsko. PAH stara się o ocalenie cystern na wodę w innych miejscowościach. Budowle zapełniane w czasie deszczu, w porze suchej dają możliwość przeżycia zwierzętom gospodarskim, ale przez władze izraelskie są uznawane za zagrożenie sanitarne. Cysterny Beduinów są też traktowane jako budowle nielegalne, stąd decyzje o wyburzeniach mimo sprzeciwu społeczności międzynarodowej.

Kampania Wodna PAH jest prowadzona od 2004 roku. Jej celem jest zaangażowanie Polaków w niesienie pomocy ludziom pozbawionym przywileju korzystania z bezpiecznych źródeł wody. Więcej informacji o problemie niedoboru wody na świecie i możliwościach pomocy ludziom, którym wody brakuje, znajdziemy na stronie internetowej Polskiej Akcji Humanitarnej www.pah.org.pl

IAR, gs