Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 18.04.2012

Wydrukuj sobie aspirynę

Przy pomocy drukarki 3D można dokonywać cudów. Pisaliśmy już o drukowaniu robotów oraz kopii obiektów muzealnych. Nature Chemistry przynosi jeszcze jeden pomysł...
Wydrukuj sobie aspirynęGlow Images/East News

Rewolucja w chemii? Chyba tak, bo jak inaczej określić możliwość drukowania substancji chemicznych za pomocą drukarek trójwymiarowych?

Sterowana odpowiednim oprogramowaniem drukarka (zwykły model za około 2 tysiące dolarów) i silikonowy uszczelniacz, jaki stosuje się w łazienkach, wystarczą aby kontrolować skomplikowane reakcje chemiczne, zachodzące podczas standardowej produkcji leków. Eksperyment wykonał Leroy Cronin, chemik z University of Glasgow (Szkocja) oraz jego koledzy.

Najpierw wydrukowano naczynia reakcyjne (z uszczelniacza i dostarczonego komponentu węglowego). Potem wypełnione zostały one automatycznie reagentami dostarczonymi w zestawie i opisanymi przez program. Na koniec wystarczyło poprzekłuwać ściany naczynia, aby reagenty wypłynęły i zmieszały się ze sobą w konkretnej konfiguracji.

W eksperymencie Cronina naczynie stało się czynnikiem, który sam reaguje z dostarczanymi substancjami, a to zupełna nowość w chemii. Być może takie drukowane reakcje wyprą wkrótce z laboratoriów szklane próbówki. - Musimy być, jako dyscyplina, bardziej otwarci na nowości - mówi Bartosz Grzybowski, chemik na Northwestern University (Illinois, USA). - Chemia to nie tylko reakcje, ale i technologia, która za nimi stoi.

Zespół Cronina pracuje teraz nad zestawem umożliwiającym "drukowanie” ibuprofenu, znanego wszystkim leku przeciwbólowego. Być może kiedyś w naszych domach zagoszczą automatyczne laboratoria, w których chemiczną produkcją będziemy sterowali za pomocą iPhone'a. Ciekawe, co też ludzie będą drukować? - zastanawiają się internauci. Pytanie wydaje się bardzo zasadne...

(ew/Nature.com)