Logo Polskiego Radia
IAR
Gabriela Skonieczna 18.04.2012

Onkolodzy z całego świata debatują w Poznaniu

Przez cztery dni lekarze będą dyskutować o tym jak poprawić niekorzystne statystyki. W tej chwili co drugi pacjent cierpiący na nowotwór głowy lub szyi umiera, a liczba chorych rośnie.
Onkolodzy z całego świata debatują w Poznaniu Glow Images/East News

Poznań jest pierwszym miastem w Europie Środkowo-Wschodniej, któremu przyznano organizację takiej konferencji.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
- Dla nas przygotowanie takiego kongresu to ogromne wyróżnienie - mówi prof. Wojciech Golusiński z Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Do poznańskiego Ośrodka co roku trafia około tysiąca pacjentów z rakiem gardła, krtani czy twarzy. - Ogromną nadzieję wiążemy z nowoczesnymi terapiami i technologiami. Myślimy o chirurgi laserowej i neuronawigacji, czyli systemach prowadzących rękę chirurga - podkreśla prof. Golusiński.

Sukcesy i porażki
W Wielkopolskim Centrum Onkologi lekarze posługują się laserem już od kilku lat. Nie tylko wycinają zaatakowane tkanki, ale także rekonstruują np. części twarzy. - Przeszczepiamy w te miejsca fragmenty uda czy przedramienia - mówi dr Jakub Pazdrowski. Lekarze idą teraz jeszcze dalej. Badają komórki nowotworowe, by dowiedzieć, dlaczego ta sama terapia u dwóch pacjentów daje zupełnie różne efekty. I o tym też będą rozmawiać uczestnicy poznańskiej konferencji.
Po raz pierwszy specjalne wykłady przygotowano dla pielęgniarek zajmujących się chorymi z rakiem głowy i szyi oraz dla lekarzy rodzinnych, bo to oni powinni jako pierwsi dostrzec niepokojące zmiany u pacjentów.
IAR, gs