Logo Polskiego Radia
PAP
Marta Kwasnicka 23.05.2012

Panikujesz? Masz kwaśny mózg

Niski odczyn pH w mózgu może mieć związek z napadami paniki, lękiem i depresją. Ale zmiany pH są też ważne dla normalnej aktywności układu nerwowego - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences ".
Panikujesz? Masz kwaśny mózg
Kwaśny odczyn pH w mózgu może mieć związek z napadami paniki, lękiem i depresją. Ale zmiany pH są też ważne dla normalnej aktywności układu nerwowego - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences ".
Zespół psychiatry i neurofizjologa Johna Wemmie z University of Iowa opracował opartą na badaniu przy pomocy rezonansu magnetycznego (MRI) bezinwazyjną technikę wykrywania i monitorowania zmian pH zachodzących w żywym mózgu pacjenta. Aby skalibrować urządzenie, myszom podawano dwutlenek węgla (obniżający pH, czyli zakwaszający) lub podwyższający pH dwuwęglan.
Jak się okazało, niektóre z występujących w mózgu receptorów aktywują się dopiero przy niskim pH (czyli w środowisku kwaśnym). Może to oznaczać, że niskie pH odrywa rolę sygnalizacyjną w normalnie funkcjonującym mózgu. Badania na myszach wykazały, że taki mechanizm bierze udział na przykład w normalnej reakcji na zagrożenie oraz w zapamiętywaniu i uczeniu się.
Naukowcy oceniają, że nowa technika badania mózgu, wykrywająca zmiany pH, może się stać cennym uzupełnieniem obecnie stosowanego funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI), który wykrywa różnice w wysyceniu krwi tlenem.

Zespół psychiatry i neurofizjologa Johna Wemmie z University of Iowa opracował, opartą na badaniu przy pomocy rezonansu magnetycznego (MRI), bezinwazyjną technikę wykrywania i monitorowania zmian pH zachodzących w żywym mózgu pacjenta.

Aby skalibrować urządzenie myszom podawano dwutlenek węgla (obniżający pH) lub, podwyższający pH, dwuwęglan. Jak się okazało, niektóre z mózgowyh receptorów aktywują się dopiero przy niskim pH (czyli w środowisku kwaśnym).

Może to oznaczać, że niskie pH odrywa rolę sygnalizacyjną w normalnie funkcjonującym mózgu. Badania na myszach wykazały, że taki mechanizm bierze udział na przykład w normalnej reakcji na zagrożenie oraz w zapamiętywaniu i uczeniu się. Naukowcy oceniają, że nowa technika badania mózgu, wykrywająca zmiany pH, może się stać cennym uzupełnieniem, obecnie stosowanego, funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI), który wykrywa różnice w wysyceniu krwi tlenem.

(pap/ew)