Logo Polskiego Radia
IAR
Szymon Gebert 23.05.2012

Przełom: mięśnie serca wyhodowane ze skóry

Naukowcy przekształcili komórki skóry człowieka w zdrowe komórki mięśnia sercowego. Informują o tym w prasie naukowej badacze z Izraela.
Psi mięsień sercaPsi mięsień sercaJohn Alan Elson/Wikimedia Commons
Posłuchaj
  • Relacja Rafała Motriuka (IAR)
Czytaj także

Badacze pobrali komórki skóry od dwóch mężczyzn z niewydolnością serca. Potem wymieszali je ze specjalnie przygotowanymi genami i chemikaliami. Ogłosili, że powstałe w ten sposób komórki były takie same, jak komórki mięśnia sercowego. Potem przeszczepili je do organizmów szczurów. Nowe komórki zaczęły się rozwijać i wytworzyły połączenia z otaczającymi je komórkami serca.
Na razie jest za wcześnie, by robić podobne testy na ludziach, mówi autor badań profesor Lior Gepstein z uniwersytetu w Hajfie. Według niego jednak, że takie metody mogą w przyszłości pomóc w leczeniu chorób serca, a także cukrzycy, choroby Alzheimera czy parkinsonizmu.
Niezależni eksperci dodają, że przy takich terapiach nie pojawia się problem etyczny - przekształcane komórki należą do pacjenta. Nie pobiera się więc komórek macierzystych z ludzkich embrionów, co wiąże się z ich niszczeniem i budzi wiele protestów.
Wyniki badań publikuje pismo Euroean Heart Foundation.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, sg