Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 04.12.2012

Komórki macierzyste mogą powstać z krwi pacjenta

Dzięki takim „przyjaznym” komórkom możliwe byłoby leczenie wielu chorób. Ich produkcja z kolei nie jest związana z podejmowaniem kontrowersyjnych decyzji.
Komórki macierzyste mogą powstać z krwi pacjenta
Dzięki takim „przyjaznym” komórkom możliwe byłoby leczenie wielu chorób. Ich produkcja z kolei nie jest związana z podejmowanie kontrowersyjnych decyzji .
Komórka macierzysta może przekształcić się w dowolny rodzaj innych komórek, stać się elementem mięśni, kości czy mózgu. Początkowo sądzono, że żródłem takich komórek mogą być tylko zarodki, okazało się jednak, że komórki macierzyste można uzyskiwać z wielu innych źródeł.
Najlepszym rozwiązaniem jest uzyskanie komórek z organizmu pacjenta - ryzyko ich odrzucenia spada wtedy praktycznie do zera. Próbowano już cofać do etapu komórki macierzystej komórki skóry i innych tkanek.
Dr Amerowi Rana i innym badaczom z Uniwersytetu w Cambridge udało się stworzyć komórki macierzyste z krwi - informuje pismo "Stem Cells: Translational Medicine". Wszystko dzięki komórkom, które odpowiadają za naprawę uzkodzonych naczyń krwionośnych. - To praktyczna i wydajna metoda - mówi dr Rana. - Pobieranie tkanek jest ryzykowne, zwłaszcza u starszych pacjentów i u dzieci, natomiast pobieranie krwi to rutyna.
Komórki krwi mogą być zamrażane i przechowywane do póxniejszego użycia.
Jeszcze nie wiadomo, kiedy rozpoczną się badania kliniczne.


Komórka macierzysta może przekształcić się w dowolny rodzaj innych komórek, stać się elementem mięśni, kości czy mózgu. Początkowo sądzono, że źródłem takich komórek mogą być tylko zarodki, okazało się jednak, że komórki macierzyste można uzyskiwać z wielu innych źródeł.

Najlepszym rozwiązaniem jest uzyskanie komórek z organizmu pacjenta - ryzyko ich odrzucenia spada wtedy praktycznie do zera. Próbowano już cofać do etapu komórki macierzystej komórki skóry i innych tkanek.

Dr Amerowi Rana i innym badaczom z Uniwersytetu w Cambridge udało się stworzyć komórki macierzyste z krwi - informuje pismo "Stem Cells: Translational Medicine". Wszystko dzięki komórkom, które odpowiadają za naprawę uszkodzonych naczyń krwionośnych.

- To praktyczna i wydajna metoda - mówi dr Rana. - Pobieranie tkanek jest ryzykowne, zwłaszcza u starszych pacjentów i u dzieci, natomiast pobieranie krwi to rutyna.

Komórki krwi mogą być zamrażane i przechowywane do późniejszego użycia. Jeszcze nie wiadomo, kiedy rozpoczną się badania kliniczne.

(ew/pap/Cambridge University)