Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 18.03.2013

Pluton może mieć 10 księżyców

Symulacje pokazują, że sonda New Horizons, która w 2015 roku przeleci koło Plutona, może natrafić na spory tłok.
Pluton może mieć 10 księżyców
Pluton może mieć 10 księżyców
Symulacje pokazują, że sonda New Horizons, która w 2015 roku przeleci koło Plutona, może natrafić na spory tłok.
Najnowsze szacunki wskazują, że ta maleńka planetka może mieć nawet 10 księżyców i co najmniej jeden pierścień.
Jak dotąd Hubble odkrył cztery małe księżyce, krążące wokół układu podwójnego Pluton-Charon. To jednak nie musi być ostatnie słowo tego odległego świata. Po prostu pozostałe księżyce mogą być zbyt ciemne, aby je zobaczyć.
Ostatnia symulacja komputerowa, wykonana przez Scotta Keyona z Center for Astrophysics z Harvardu oraz Benjamin Bromley z University of Utah, może wpłynąć na kształt misji New Horizons. NASA zrobi wszystko, aby próbnik, lecący z prędkością 50 tys. km/h nie uległ uszkodzeniu.
Badacze oceniają, że podczas przelotu obok Plutona w lipcu 2015 New Horizons odkryje wiele tajemnic układu Plutona. Wyjaśni także jak powstał - czy poprzez przechwytywanie obiektów z nieodległego pasa planetoid, czy też może na skutej wielkiej kosmicznej kolizji. Oba modele zakładają, że okolice Plutona są bardzo zatłoczone.

Najnowsze szacunki wskazują, że ta maleńka planeta może mieć nawet 10 księżyców i co najmniej jeden pierścień złożony z kosmicznego gruzu.

Jak dotąd Hubble odkrył cztery małe księżyce, krążące wokół układu podwójnego Pluton-Charon. Charon, który kiedyś był uważany za księżyc, teraz uznawany jest za część podwójnego układu planetarnego Pluton-Charon, w którym obydwa elementy krążą wokół wspólnego ośrodka masy.

A zatem dwie planety karłowate i cztery księżyce - to jednak nie musi być ostatnie słowo tego odległego świata. Po prostu pozostałe księżyce mogą być zbyt ciemne, aby je zobaczyć.

Ostatnia symulacja komputerowa, wykonana przez Scotta Keyona z Center for Astrophysics z Harvardu oraz Benjamina Bromleya z University of Utah, może wpłynąć na kształt misji New Horizons. NASA zrobi wszystko, aby próbnik Agencji, lecący z prędkością 50 tys. km/h, nie uległ uszkodzeniu.

Badacze oceniają, że podczas przelotu obok Plutona w lipcu 2015 New Horizons odkryje wiele tajemnic układu Plutona. Wyjaśni także jak powstał - czy poprzez przechwytywanie obiektów z nieodległego pasa planetoid, czy też może na skutek wielkiej kosmicznej kolizji. Oba modele zakładają, że okolice Plutona są bardzo zatłoczone.

(ew/Discovery.com)