Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 17.05.2013

Po raz pierwszy w historii badacze sklonowali ludzkie komórki macierzyste

Jak informuje pismo "Cell" po raz pierwszy ze sklonowanych ludzkich zarodków, będzie można pozyskać komórki macierzyste. Stwarza to nowe możliwości hodowli tkanek i narządów, ale budzi też kontrowersje etyczne.
Ludzkie komórki macierzysteLudzkie komórki macierzysteWikipedia

Przełomowego odkrycia w dziedzinie genetyki dokonał międzynarodowy zespół naukowców, którym kierował Masahito Tachibana z Oregon Health & Science University w Stanach Zjednoczonych. Badacz usunął z komórki jajowej jądro komórkowe, zawierające zasadniczą część DNA, i wprowadził jądro komórkowe pobrane ze skóry innej dorosłej osoby.

Jest to najstarsza metoda klonowania z komórek somatycznych. Wykorzystano ja po raz pierwszy w 1996 roku do sklonowania owieczki Dolly. Tym razem uzyskano jednak zarodek człowieka, który zaczął się dzielić. Ludzki embrion zatrzymano w rozwoju po pięciu dniach, gdy był na etapie blastocysty, gotowy do zagnieżdżenia się w śluzówce macicy. W tym stadium występują już komórki macierzyste, z których powstają wszystkie tkanki i narządy nowego organizmu. Można je również wykorzystać do hodowli wyspecjalizowanych komórek w warunkach laboratoryjnych.
Dr Shoukhrat Mitalipov z Oregon Health & Science University skomentował, że najnowszy eksperyment to ogromny krok naprzód w próbach pozyskiwania komórek macierzystych i wykorzystania ich do hodowli tkankowych. Przyznaje jednak, że należy jeszcze przeprowadzić wiele badań, aby klonowanie i inżynieria tkankowa były skuteczne i bezpieczne.
Prof. Chris Mason University College London w wypowiedzi dla "BBCNews" porównuje opublikowane badania do pierwszych prób braci Wright, pionierów lotnictwa, którzy skonstruowali samolot zdolny początkowo jedynie unieść się powietrze i wykonać krótkie skoki. Zdaniem naukowca podobnie jest dziś z wykorzystaniem komórek macierzystych.
Niektórzy badacze wydają się bardziej sceptyczni i podkreślają, że podobne eksperymenty oraz ich wyniki budzą uzasadnione wątpliwości moralne. Dr David King z Human Genetics Alert twierdzi, że podobne badania w przyszłości mogą przyczynić się do klonowania ludzi.
kc/PAP