Logo Polskiego Radia
Trójka
Gabriela Skonieczna 22.07.2013

Posłuchaj, jak łatwo zmanipulować wspomnienia!

Czy można wierzyć zeznaniom naocznych świadków? - Niestety, to zależy - mówi prof. Ewa Czerniawska, psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Posłuchaj, jak łatwo zmanipulować wspomnieniaGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Posłuchaj, jak łatwo zmanipulować wspomnienia! (Obieg otwarty/Trójka)
Czytaj także

- Świadkowi przekonanemu do swoich wspomnień zazwyczaj ufamy. Badania psychologiczne wskazują jednak, że świadek, który mówi: "chyba", "prawdopodobnie", "wydaje mi się" jest z reguły bardziej wiarygodny - dodaje gość Agnieszki Stępień.

O niedoskonałości ludzkiej pamięci pisał Daniel Schacter, amerykański psycholog z Uniwersytetu Harvarda. W książce "7 grzechów pamięci" opisał wiele przypadków, gdy naoczni świadkowie z dużą pewnością, choć błędnie identyfikowali sprawców przestępstw. Jedna z opisanych spraw dotyczyła ofiary gwałtu, która jako sprawcę omyłkowo zidentyfikowała osobę widzianą wcześniej w telewizji.

Jak dowodzą badania, bardzo łatwo jest podsunąć świadkom fałszywe wspomnienia. Czasem - jak mówi prof. Ewa Czerniawska - wystarczy nawet sugerujące pytanie, żebyśmy sobie przypomnieli zdarzenie, którego nigdy nie byliśmy świadkiem. Jak więc powinno wyglądać przesłuchanie? Odpowiedź znajdą Państwo w audycji.

Audycji "Obieg otwary" można słuchać w poniedziałki o godzinie 7.40, w porannym paśmie "Zapraszamy do Trójki" .

gs