Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 13.08.2013

Dlaczego Słońce zmienia bieguny? Naukowcy nie są pewni

Jeśli głowią się Państwo, dlaczego Słońce zmienia swoje bieguny, nie są Państwo odosobnieni.
Słońce przed i po nałożeniu filtraSłońce przed i po nałożeniu filtraNASA.

Pole magnetyczne Słońca od kilku miesięcy się zmienia. Bieguny po prostu zmieniają swoją polaryzację na przeciwną.

Dzieje się tak średnio co 11 lat i stanowi to element cyklu słonecznego. Badacze nie wiedzą jednak do końca, dlaczego tak się dzieje. - Nadal nie posiadamy zadowalającego matematycznego modelu, który wyjaśniałby to, co tam się dzieje - mówi Phil Scherrer z Stanford University. - A bez modelu nie możemy powiedzieć, że rozumiemy, o co chodzi.

Podczas zmiany biegunów pole magnetyczne słabnie do zera, a potem pojawia się znowu, ale z odwrotnym znakiem. - Zmiana ma ścisły związek z plamami słonecznymi - mówi Todd Hoeksema, z Wilcox Observatory przy Uniwersytecie Stanforda. - Pole magnetyczne aktywnych rejonów przesuwa się w kierunku biegunów i powoduje zmianę - dodaje. Ale badacze nie wiedzą, dlaczego.

Pytań jest sporo. Od czego zależy pole magnetyczne? Czy plamy wzmacniają pole, czy raczej je lokalnie wygaszają?

Zmiana biegunów słonecznych nie musi nas martwić. Nie powoduje żadnych burz słonecznych. Będzie natomiast trzeba obserwować pole magnetyczne Słońca do dwóch lat po zamianie. Jeśli bieguny gwałtownie się cofną, będzie to oznaczało, że następny cykl słoneczny będzie aktywny.

Jak na razie pole magnetyczne Słońca słabnie - i jest tak od około 30 lat. Także plam jest coraz mniej. - Nie do końca wiemy, dlaczego, co tu jest przyczyną, a co objawem. A może obie rzeczy to symptomy czegoś innego? To ciekawa zagadka - mówi Hoeksema.

(ew/Space.com)